Dzień dobry. Dwa i pół tygodnia temu (22 Października) żona miała styczność z silnie trującym siarko

4 odpowiedzi
Dzień dobry. Dwa i pół tygodnia temu (22 Października) żona miała styczność z silnie trującym siarkowodorem w pracy. Po opuszczeniu laboratorium pojawiły się omdlenia, zaniki świadomości. W związku z tym traumatycznym przezyciem po którym przez 72h żona obawiała się, że może umrzeć skierowaliśmy się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu i specjalistów. Zrobiliśmy badania, kri, moczu, tarczycy, EKG, Holter i echo serca. Wszystkie wyniki idealne wręcz książkowe. Nie mniej od czasu zdarzenia żona czuje się fatalnie psychicznie, miewa straszne wachania nastrojów, raz płacze, raz się śmieje ale przez większość czasu odczuwa, jak to określa wewnętrzny lęk. Miewa ataki paniki. Skierowaliśmy się następnie do lekarza psychiatry, który przepisał 3 leki: Elicea; Hydroxyzinum oraz Pramolan. Po tym jak zażyła Pramolan wieczorem udało się jej usnąć dopiero około 5 rano (zażyła lek około 21), ponieważ miewała wzmocnione ataki paniki, niepokoju i lęku a kiedy już zasypiała budziła się odrazu ze stanem mocnego lęku i później bała się próbować zasnąć bo bała się tego lęku przebudzeniowego. Po zapoznaniu się z ulotkami pozostałych leków żona zdecydowała aby ich nie brać, zaczęła się po prostu ich bać a w szczególności Elicea, który może być również problematyczny przy odstawieniu. W związku z tym, żona przszukując internet znalazła książkę o metodzie bechawioralno-poznawczej CBT. Czy istnieje realna szansa aby z tego rodzaju problemem poradzić sobie bez leczenia farmakologicznego ? Lekarz psychiatra u którego byliśmy swtwierdził, że aktualne objawy pasują do stresu pourazowego i możliwych początków nerwicy lękowej.

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi jak sobie radzić.
Witam. Faktycznie, objawy wskazują na zaburzenia depresyjno- lękowe, w dawnej nomenklaturze nazywane nerwicą lękową. Często zdarza się tak że jakaś nagła sytuacja powoduje szereg nieprzyjemnych objawów wynikających z pobudzenia układu wegetatywnego- kołatanie serca, ucisk w gardle, drżenie rąk, uderzenia gorąca, szum w uszach, zawroty głowy, "ciemno w oczach, miękkie nogi", uczucie, że za chwilę się zemdleje. Po takim incydencie organizm niejako bez przyczyny "odtwarza" te objawy- będące wegetatywną komponentą lęku. Proszę się nie martwić- to jest przejściowe i da się skutecznie leczyć. Współczesna psychiatria dysponuje bardzo dużą ilością skutecznych i dobrze tolerowanych leków. Zdecydowanie namawiam na rozpoczęcie leczenia farmakologicznego, które przyniesie szybką ulgę. Proszę się nie bać leków- częstym błędem pacjentów jest to że koncentrują się nz czytaniu ulotki i opisywanych tam objawach ubocznych (które tak naprawdę występują u znikomego procenta, a nawet promilla osób przyjmujących dany lek), zamiast zażywać go z przekonaniem, że pomoże. Siła autosugestii jest duża, tak samo można "nakręcić" się na "nie" jak i na "tak". Ważne jest zaufanie do leczącego psychiatry, skoro przepisał dany zestaw leków to po to, żeby pomóc, a nie zaszkodzić !!

Opisywane objawy mogą odpowiadać PTSD. Leczenie nie musi być bezwzględnie farmakologiczne. Zależy to min. od nasilenia i postaci objawów - w niektórych przypadkach są konieczne. Generalnie leki zadziałają szybciej. Psychoterapia (np. CBT ) zadziała ale po dłuższym czasie - wolniej. Z doborem leków bywa czasami problem. Wymaga to nieraz cierpliwości i dobrej współpracy z lekarzem.
Podstawą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Jednak gdy objawy są na tyle nasilone, że utrudniają codzienne funkcjonowanie wskazana może być farmakoterapia. Leki pomogą opanować napady paniki i poprawić jakość snu. Dzięki temu codzienność stanie się bardziej przystępna a uczestnictwo w terapii bardziej efektywne. Przy tak dużym nasileniu objawów, jakie Pan opisuje, proponuję połączyć metody terapeutyczne i farmakologiczne.
Ważne jest aby podczas leczenia współpracować z lekarzem, który na bierząco powinien wytłumaczyć cele, zasady leczenia. Leczenie psychiatryczne jest leczeniem długotrwałym efekty pojawiają się z opóźnieniem . W/w zespół objawów może sugerować zaburzenia lekowe na podłożu reaktywnymi. Psychoterapia z pewnością może przyspieszyć powrót do zdrowia, jednakże podstawową metoda leczenia stanie ostrym winna pozostać farmakoterapia.