Dzień Dobry, doznałem urazu uda ok. 1,5 miesiąca temu. Uraz nie sprawia większego bólu przy chodzeni

1 odpowiedzi
Dzień Dobry, doznałem urazu uda ok. 1,5 miesiąca temu. Uraz nie sprawia większego bólu przy chodzeniu lub wykonywaniu innych akcji. Siła tej kończyny jest jednak mniejsza o ok. 30%. Poniżej wklejam opis MRI i proszę o odpowiedź, czy leczenie zachowawcze (rehabilitacja, komórki macierzyste etc.), bez ingerencji chirurgicznej jest możliwe.
Subtotalne naderwanie przyczepu ścięgien mięśni tylnej grupy uda lewego (tzw. hamstring tendons) na guzie kulszowym - uszkodzenie III stopnia.
Resztkowo zachowana jest ciągłość wąskiego pasma włókien górnych ścięgna mięśnia dwugłowego uda, o zatartych zarysach i podwyższonym sygnale (obrzęk) - prawdopodobnie bez znaczenia klinicznego. Retrakcja i obrzęk włókien pogranicza mięśniowo-ścięgnistego mięśnia półbłoniastego około 3,5 cm poniżej lewego guza kulszowego, z przestrzenią płynową wielkości 1,5 x 1 x 2,5 cm pomiędzy guzem kulszowym a kikutem ścięgna (tzw. fluid gap). Obrzęk brzuśca mięśniowego wokół śródmięśniowego odcinka ścięgna mięśnia dwugłowego uda, obrzęk (nieco mniej nasilony) brzuśca mięśnia półbłoniastego, tuż poniżej kikuta mięśniowo-ścięgnistego. Szczelinowate pasma płynu widoczne są w topografii powięzi wokół mięśni tylnej grupy uda i międzymięśniowo. Objęte badaniem części kostne przedstawiają obraz w granicach normy.
Jeśli zerwanie dotyczy wszystkich ścięgien, a retrakcja zbliża się do 3 cm, to u osoby aktywnej fizycznie są to wskazania do leczenia operacyjnego. Jednak1,5 miesiąca od urazu to już nie jest takie proste i niekiedy podejmuje się decyzję o fizjoterapii. Pewien ubytek siły pewnie pozostanie, jednak przy codziennych zadaniach i średniej aktywności nie powinno mieć to znaczenia.