Dzień dobry Bardzo proszę o spojrzenie na leki babci Czy może je stosować wszystkie razem ? Cz

1 odpowiedzi
Bardzo proszę o spojrzenie na leki babci
Czy może je stosować wszystkie razem ?
Czy może coś trzeba odrzucić
Są to leki od różnych lekarzy
Babcia nigdy nie chce wziąć wszystkiego do lekarza aby zapytać , bo jej wstyd . Niestety już taka jest . A sama codziennie się denerwuje .
Wymieniłam najważniejsze leki , pominęłam suplementy np witaminy
Napisałam również leki problematyczne , z którymi nie wiem co robić .

Babcia bierze :

Ciśnienie
Tritace 10 mg 1 rano
Effox 10 mg 1 południe
Diuresin 1,5mg - 1 wieczór

Na nogi
Vessel Due F 250- 1 rano
Dobrenox forte (raz weźmie raz nie )

Cholesterol
atorvastatin genoptim 10 mg 1 wieczór

Serce -
Polocard 75mg 1 wieczór
Molsidomina WZF 2mg - 1 rano

Nowe od neurologa
Prevenit intensiv - 1 rano
Cavinton forte 10mg 1 rano i wieczór
Vestibo 24 mg - pol 3 razy dziennie
Nootropil 1200 mg (nie pamietam )

Tarczyca
Jodid 100- 1 rano

Cukrzyca
Glucophage 750 mg - 2 na noc

Memotropil- tego babcia nie bierze aktualnie , nie wiem czy ma to w końcu brać , czy może ma co innego zamiast tego

I chciałam zapytać o Leki . Aktualnie babcia ich nie bierze , są na ciśnienie
Nie chce ich wywalić , bo myśli ze jak skończą jej się tamte to może brać te ..
czy jeśli ma dobre ciśnienie to te leki wywalić ? Skoro ich nie bierze ?

Torsemed 10 mg
Ranopril 20 mg
Lisiprol HCT 20 mg + 12,5 mg

Może któreś tych leków moze brać podczas skoku ciśnienia ?
Wtedy nie wiemy który lek podać
Ja przeważnie daje jej diuresin , lecz nie wiem czy tak jest dobrze

Woem ze z tym powinnam iść do lekarza , lecz ciężko znaleźć mi czas , a babcia sama nie chce tego zrobić
Bardzo proszę o pomoc
Babcia przyjmuje 15 leków, a dodatkowo witaminy. To bardzo dużo, taka ilość leków, może wchodzić ze sobą w niekorzystne interakcje i przynosić szkodę. Aby ocenić, które leki są niezbędne, a które można bezpiecznie odstawić Babcia musi być zbadana przez lekarza, a jej dokumentacja medyczna- musi być przeanalizowana. Lekarzem, który zajmuje się problemem polifarmakoterapii (czyli zbyt dużej ilości leków) jest geriatra. Ewentualnie może go zastąpić lekarz rodzinny. Babcia potrzebuje lekarza, który sprawowałby stałą opiekę, miał wiedzę o wszystkich jej problemach medycznych, wszystkich konsultacjach u innych specjalistów i proponowanych przez nich lekach. Proszę na własną rękę nie zamieniać leków, których zapasy się kończą na inne, nawet jeśli były stosowane w przeszłości, to może Babci zaszkodzić.
Pozdrawiam, wszystkiego dobrego, Karolina Lindner-Pawłowicz