dzień dobry. 26 maja 2018 roku miałam operację ortopedyczną - 'otwarte nastawienie i wewnętrzna sta

1 odpowiedzi
26 maja 2018 roku miałam operację ortopedyczną - 'otwarte nastawienie i wewnętrzna stabilizacja złamania dalszej nasady kości promieniowej prawej - płyta LCP'. Bardzo proszę o informację, czy płytkę powinno się wyjąć. W szpitalu powiedziano mi, że to zależy, czy będzie mi przeszkadzać. Nie wiem, w jaki sposób mogłaby mi przeszkadzać. Odczuwam lekki dyskomfort w nadgarstku (lekki ból przy maksymalnym zgięciu dłoni do przodu i do tyłu), ale nie wiem, czy to nie efekt złamania, a nie stabilizacji. Jakie są minusy pozostawienia płytki? Czy jest jakiś termin do kiedy powinnam ją usunąć, bo np. zrośnie się z kośćmi zbyt mocno?
Jeśli płytka położona jest od dłoniowej - wewnętrznej strony, to zwykle się jej nie usuwa. Jeśli jest położona od strony grzbietowej, to zwykle się usuwa. Jeśli płytka nie przeszkadza, to nie ma minusów jej pozostawienia, o ile wykonana jest ze stopu nieferromegnetycznego i nie będzie w przyszłości utrudniała wykonanie rezonansu magnetycznego (obecnie stosowane implanty nie są ferromagnetykami). Jeśli się usuwa, to zwykle po ok roku, ale w rzadkich przypadkach, jeśli np. występuje konflikt płytki ze ścięgnami, to można ją usunąć i po 2 miesiącach. Ale to bardzo rzadkie przypadki.