działania niepożądane po lekach

2 odpowiedzi
Jak zlikwidować otępienie zawroty głowy i wymioty po morfinie/buprenorfinie ?
Jak zmusić lekarza do podawania tych leków w szpitalu a nie w domu - czy w poradni bólu mogę dostać skierowanie na oddział anestezjologiczny ? Sama już nie daję rady w domu
Bardzo mi przykro i prywatnie Pani współczuję, ale oddziały na których pracują anestezjolodzy mają bardzo szczególny charakter i nikt nie może być tam hospitalizowany ,,planowo". To są tzw. intensywne terapie, (noszą różne nazwy np. OIT, OIOM czy AIOM) i tam leżą wyłącznie chorzy w stanach zagrożenia życia (najczęściej ludzie, którzy nie mogą samodzielnie oddychać, osoby nieprzytomne z różnych powodów etc), czasem okresowo pacjenci bezpośrednio po operacjach (którzy po kilku dniach wracają na macierzyste oddziały).
Natomiast na pozostałe kwestie nie jestem w stanie odpowiedzieć, ponieważ:
- różni pacjenci w indywidualny sposób reagują na leki, i mają całkiem ,,prywatne" objawy niepożądane, podobnie jak sposoby likwidacji owych symptomów ubocznych,
- nie wiem, co odpowiedzieć na pytanie ,,jak zmusić lekarza do czegokolwiek". Z tego co uczy historia, jak się próbuje ludzi zmuszać do czegokolwiek to nic dobrego z tego na dłuższą metę raczej nie wynika (ZSRR chciał nas zmuszać...., NFZ też, zatem wielu moich kolegów spakowało walizki i leczą ludzi na świecie - a myślę, że mimo wszystko woleliby robić to w ojczyźnie pomagając Polakom itd itp. Ale to już zupełnie inne refleksje.... Zatem może lepiej podjąć próbę negocjacji z lekarzem w poradni leczenia bólu?
dr Andrzej Żytkowski

Działania niepożądane po lekach opioidowych najczęściej ustępują w znacznym stopniu w trakcie ich przyjmowania (nie dotyczy to zaparć, które niestety nie ustępują). Jeśli objawy niepożądane nie ustępują i są trudne do zniesienia trzeba zmienić lek.
Podawanie leków przeciwbólowych nie jest wskazaniem do hospitalizacji. Można poprosić o pomoc pielęgniarki środowiskowej. Pozdrawiam But