Dziadek od dwóch tygodni nie przyjmuje pokarmów stałych i tabletek ze względu na brak apetytu i odru

1 odpowiedzi
Dziadek od dwóch tygodni nie przyjmuje pokarmów stałych i tabletek ze względu na brak apetytu i odruch wymiotny. Ze względu na wysoki poziom cukru, został zabrany do szpitala. Tdm z kolei pptwierdzono zakażenie covid.
Niestety, mimo dobrych wyników badań, ustabilizowanego poziomu cukru, nadal odmawia jedzenia. Zdaniem personelu medycznego, dziadek protestuje. Moim zdsniem to wina zakażenia lub innej choroby,skoro sam ibjaw pojawił się jeszcze przed pobytem w szpitalu.
Jak długo mogą utrzymywać się taki objaw? Jakie jest standardowe postępowanie w takim przypadku? I wreszcie czy ma sens podawanie w takim wypadku tzw.nutridrinków,kiedy podawane są kroplówki?
Witam,
Sytuacja Dziadka jest trudna. Problem niechęci do przyjmowania pokarmów i tabletek jest bardzo poważny i prawdopodobnie ma wieloczynnikowe podłoże. Do zdiagnozowania przyczyn ważne byłyby informacje jak Dziadek funkcjonował przed ujawnieniem się bieżących problemów zdrowotnych. Czy miał problemy z pamięcią, czy był osobą wymagającą pomocy oraz jakie miał schorzenia. Już samo zakażenie Covid-19, odwodnienie, pogorszenie kontroli cukrzycy stanowią duży wstrząs dla pacjenta w podeszłym wieku. Informacja od personelu szpitala , że Dziadek nie je z powodu „protestu”, skłania mnie do podejrzenia, że problem może mieć także częściowo naturę psychologiczną- może to być objaw zaburzeń funkcji poznawczych (zaburzenia pamięci, majaczenie) lub obniżonego nastroju. Wskazana byłaby konsultacja psychiatryczna. Kolejnym problemem może być utrata smaku, która występuję w podeszłym wieku, a dodatkowo nasilać je może przebyta infekcja Covid-19. Trzeba także rozważyć, czy u Dziadka nie rozwinęła się choroba układu pokarmowego. Nie znalazłam informacji czy Dziadek przyjmuje płyny. W podeszłym wieku, niektóre osoby nie odczuwają pragnienia i przestają pić. Mimo kroplówek każdy przyjęty płyn czy pokarm jest cenny. Proszę uzgodnić z personelem czy Dziadek jest w stanie jeść normalne posiłki czy wymaga ich miksowania i spróbować ugotować ulubioną potrawę Dziadka. Starsze osoby najdłużej mają zachowany smak słodki (ale uwaga na cukrzycę). Podawanie wymienionych przez Państwa preparatów odżywczych jest bardzo dobrym pomysłem. Jeśli Dziadkowi nie odpowiada ich smak, podobne suplementy są także w formie proszku do rozpuszczania w wodzie (proszę porozmawiać o tym z personelem szpitala lub zapytać o nie w aptece).
Wszystkiego dobrego, Karolina Lindner-Pawłowicz