dyspareunia

1 odpowiedzi
Powrót dyspareunii. Byłam w długim związku (5 lat) który był nieudany w sferze seksualnej. Nigdy nie udawało mi się osiągnąć satysfakcji, a każde zbliżenie było bolesne. Ginekolodzy rozkładali ręce, a ja myślałam, że taki już mój urok. Związek zakończył się, a ja zapomniałam o problemie (nie byłam aktywna seksualnie). Teraz jestem w nowym związku (już około roku, bardzo udany) i odkryłam co to znaczy seksualność. Było idealnie - to za mało powiedziane. Odkryłam pełnie udanego stosunku, a to połączone z ogromnym uczuciem. Ostatnio leczyłam się z infekcji bakteryjnej (paciorkowiec z grupy b) i stosunki przez jakiś czas były bolesne. Dodatkowo od niedawna przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Infekcja została wyleczona, świetność nie wróciła. Czuje ten sam ból co przy pierwszy związku, nie osiągam podniecenia i odczuwam ból podczas stosunku. Odbija się to na mojej psychice - koszmar z przeszłości powrócił, dodatkowo zdaje sobie sprawę że tak być nie powinno i że jeszcze niedawno było cudownie. Partner wykazuje się ogromną wyrozumiałością natomiast mój stan psyczhiczny i fizyczny się poddaje. Czy problem zostanie rozwiązany? Czy niewyobrażalna przyjemność i pożądanie wróci? A może powinnam odstawić tabletki? Wydaje mi sie, że infekcja zapoczątkowała ten ból a teraz przerzuciło się na stany lękowe, że będzie tak jak było kiedyś... Proszę o pomoc
Dzień dobry,
Dolegliwości bólowe mogą bardzo "uprzykrzyć" życie seksualne. Przyczyną pojawienia się ponownego bólu, mogą być lękowe myśli o wcześniejszym bólu, negatywne reakcje emocjonalne w stosunku do stymulacji seksualnej, co odwraca uwagę od doznań i obniża poziom podniecenia odpowiedzialnego za nawilżenie sromu. W leczeniu dyspareunii stosuje się techniki mające na celu redukcję intensywności dolegliwości dzięki relaksacji mięśni pochwy, co zmniejsza odczucie bólu. Warto również wykonywać ćwiczenia Kegla, wzmacniających mięśnie dna miednicy.
Można także spróbować wprowadzić pewne modyfikacje. Jednym z nich jest zmiana pozycji seksualnych. Warto wypróbować te pozycje, w których partner znajduje się pod partnerką. Zwykle w tym ułożeniu może mieć Pani większą kontrolę nad wykonywanymi ruchami, co umożliwia kontrolę głębokości penetracji.
Nie bez znaczenia jest dobra komunikacja z partnerem. Warto szczerze wyrazić swoje obawy i potrzeby. Szczególnie partner powinien pamiętać o dłuższej grze wstępnej, dzięki czemu, dochodzi do lepszego nawilżenia pochwy. Odczuwane wcześniej dolegliwości można ograniczyć poprzez opóźnienie penetracji do momentu osiągnięcia odpowiedniego poziomu podniecenia,a tym samym nawilżenia. Niektóre pary decydują się na stosowanie lubrykantów, które nawilżają pochwę. Myślę, że bardzo istotne jest skupianie się na doznaniach, a nie na "celu". Warto zadbać o przyjemną atmosferę. Trening Mastersa i Johnson może być także dobrą metodą. Polega na stopniowym zbliżaniu się do siebie, zaczynając od kilku dniowego zadbania o poczucie komfortu psychicznego poprzez masaże, skupienie się na przyjemności płynącej z dotyku swoich ciał. Wskazana może być indywidualna lub partnerska terapia.
Pozdrawiam serdecznie
Alicja Maliszewska