Dysleksja u dziecka

1 odpowiedzi
Proszę Pana o informację, kiedy można stwierdzić, że dziecko ma dysleksję. Kto powinien zbadać dziecko? Dziękuje za odpowiedź.
Dziękuję Pani / Panu za to pytanie. Dysleksja rozwojowa są to specyficzne trudności w czytaniu i pisaniu, które mogą występować u dzieci o prawidłowym rozwoju umysłowym.
Ich przyczyn upatruje się w zaburzeniach funkcji percepcyjno – motorycznych (postrzegania wzrokowego, słuchowego, motoryki). Nie bez znaczenia jest tu również współdziałanie (integracja) tych funkcji oraz funkcji językowych, pamięci, orientacji w przestrzeni i schemacie ciała.
Problemy z tym związane zwykle ujawniają się na etapie nauki w szkole podstawowej, ale już w okresie przedszkolnym można zauważyć objawy, które cechują dzieci z grupy ryzyka dysleksji.
Badanie w kierunku specyficznych trudności w uczeniu się warto przeprowadzić w poradni psychologiczno – pedagogicznej. Specjaliści (psycholog, pedagog), po stwierdzeniu deficytów działania funkcji psychoruchowych, wystawią odpowiednią diagnozę. Warto wówczas poprosić o wystawienie opinii poradni, w której zostaną zawarte zalecenia dotyczące pracy z dzieckiem. Pozwolą one dostosować wymagania edukacyjne do potrzeb i możliwości ucznia. W razie wątpliwości zapraszam do kontaktu.
Pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.