Dyskopatia odcinka piersiowego

2 odpowiedzi
Witam.

Ponad 3 tygodnie temu zacząłem odczuwać ból w odcinku piersiowym kręgosłupa. Wziąłem dwa dni urlopu w pracy żeby odpocząć (praca ciężka, dźwiganie), jednak po 2 dniach wylądowałem z ogromnym bólem na pogotowiu. Wykonano mi tomograf, którego wynik brzmiał następująco:

Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Tylen uwypuklenia i zwapnienia w krążkach m-k Th7-Th8, Th9-Th10, wpuklające się do kanału kręgowego na głębokość do 3mm powodujące ucisk struktur wewnątrzkanałowych. Kanał kręgowy prawidłowej szerokości. Drobne wyostrzenia na przednio-prawobocznych krawędziach trzonów środkowych kręgów Th. Poza tym w obrębie części kostnych, krążków międzykręgowych zmian nie uwidoczniono.
Otwory m-k prawidłowe.

Po tym wyniku dostałem leki DicloDuo, które miałem stosować około tygodnia i zwolnienie tygodniowe. Po tygodniu brania leków i odpoczynku wróciłem do pracy, jednak po dwóch dniach znów powrócił ogromny ból. Powróciłem do leków, tym razem Diclac, czyli nie dawka 75mg tylko 150mg. Udałem się na rezonans kręgosłupa. Zanim dostałem opis udałem się prywatnie wraz z płytami z obrazami do neurologa prywatnie, który w dniu dzisiejszym okazuje się, że wróży z fusów i za to zapłaciłem mu 160zł za wizytę. Kazał mi zrobić badania na zapalenie organizmu, boreliozę, które oczywiście wykazały wynik ujemny. Dlaczego? Ponieważ dzisiaj dostałem opis rezonansu i okazuje się, że mam dyskopatię.

Naprawdę można rozłożyć ręce z bezradności. Cały czas przebywam na zwolnieniu, biorę leki, a ból nie ustępuje, od dwóch-trzech dni zaczynam odczuwać drętwienie rąk. Chciałem zapytać czy któryś z obecnych tutaj lekarzy może wypowiedzieć się nt. wyniku rezonansu i powiedzieć, co robić dalej? Czy jest lekarz, który nie będzie wróżył z fusów i w okolicach Oświęcimia będzie w stanie mi pomóc? Poniżej przedstawiam wynik rezonansu.

Wysokość trzonów kręgów zachowana.
Krążki międzykręgowe o prawidłowych s ygnałach, szerokość przestrzeni międzykręgowych zachowana.
Na poziomach Th3-Th10 widoczne śladowe tylne przepukliny krążków międzykręgowych, maksymalnie do ok.
1,5mm, nieznacznie modelujące worek oponowy, bez istotnego ucisku struktur nerwowych.
W sąsiedztwie górnej blaszki granicznej trzonu Th5 ślad przebudowy tłuszczowej szpiku ko stnego (zmiany
degeneracyjne Modic II).
Szerokość otworów międ zykręgowych zachowana.
Poza tym struktury kostne prawidłowe.
Rdzeń kręgowy bez obecności niepraw idłowych sygnałów.
W zakresie badania widoczny okrągły obszar podwyższone go sygnału w obrębie miąższu wątroby wielkości ok.
5mm w pierwszej kolejności o charakterze torbieli.

Wnioski:
Niewielka dyskopatia piersiowa, bez ucisku struktur nerwowych.

Bardzo zaniepokoiły mnie słowa "przepukliny" oraz ta zmiana w okolicy wątroby. Mam nadzieję, że znajdzie się kompetentna osoba, która będzie w stanie coś powiedzieć.
Konieczna pełna konsultacja: ocena stanu zdrowia: nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie, dna; brak ruchu?? Ocena kręgosłupa, ogólnej sprawności, nastroju, trybu życia..
Kalendarz bólów głowy i wyniki badań proszę zabrać ze sobą; Zapraszam!

Szanowny Panie,
bez urazy, ale w kwestii owej ,,w pierwszej kolejności torbieli" oczekuje Pan, że lekarze będą z kolei teraz wróżyć z tego co Pan napisał? Przecież to jest to, co podejrzewa lekarz, który widział wynik.
Owa torbiel wątroby wymaga dalszej diagnostyki - zatem należy udać się do specjalisty, który PO ZBADANIU PACJENTA I WYKONANIU NIEZBĘDNYCH BADAŃ DODATKOWYCH ITP, rozstrzygnie czy konieczne są teraz dalsze pilne badania owej zmiany - inne badania obrazowe, biopsja etc, czy też raczej obserwacja, czyli sprawdzenia jak wygląda owo znalezisko po pewnym czasie, np. po kilku miesiącach.
Natomiast w kwestii Pan kręgosłupa, to proponuję dobrego terapeutę, który zajmuje się problemami kręgosłupa - o metodach, które polecam pisałem wielokrotnie w korespondencji z Państwem. Oczywiście ciężka praca fizyczna jest dla kręgosłupa baaaardzo niezdrowa, chyba że ktoś potrafi przestrzegać wszystkich zasad profilaktyki - o niej też powiedzą Panu kompetentni fizjoterapeuci.
dr Andrzej Żytkowski