dyskopatia kregow ledzwioiwych

7 odpowiedzi
czy operacja dyskopatii niesie za soba jakies powiklania czy mam sie nie martwic a wszystko bedzie dobrze i bede chodzic jak dawniej bez boli
Witam. Jak i każda operacja, operacja z powodu dyskopatii niesie ona ryzyko powikłań związanych z leczeniem operacyjnym. Jak i przy każdej operacji mogą wystąpić powikłana związane ze znieczuleniem (zależą one od zastosowanej metody znieczulenia), istnieje ryzyko rozwoju infekcji rany pooperacyjnej, zaburzenia gojenia rany. Zdarzają się nawroty dyskopatii wymagające kolejnych operacji, uszkodzenia worka oponowego i korzeni nerwowych, zdarza się płynotok (wyciek płynu mózgowo-rdzeniowego do rany). Są również powikłania związane z poszczególnymi metodami operacji (dostęp tylny, dostęp tylno-boczny, ekstremalnie boczny przezmięśniowy, dostęp przedni skośny, dostęp przedni zaotrzewnowy) oraz czy jest planowany zabieg endoskopowy, małoinwazyjny lub wykonywany metodą klasyczną. Dotyczy to również dyskopatii szyjnej. Najczęściej wykonywana jest wykonywana microdiscectomia w odcinku lędźwiowym z dostępu tylnego. O planowanej metodzie leczenia oraz związanymi z ną możliwymi powikłaniami najlepiej porozmawiać z lekarzem który zakwalifikował do operacji. Pozdrawiam

Witam, każdy zabieg operacyjny -nie tylko operacja dyskopatii lędźwiowej jest obarczony ryzykiem powikłań. Aczkolwiek niesie za sobą raczej niskie ryzyko. Dokładniejsze informacje można uzyskać po analizie wyniku badania radiologicznego oraz przeprowadzeniu badania neurologicznego. Pozdrawiam
Dobry wieczór, proszę sprecyzować jakiego odcinka kręgosłupa ma dotyczyć operacja. Z pozdrowieniami, Krzysztof Zapałowicz
Niestety każda operacja niesie ze sobą jakiś zakres powikłań :(.Do najczęstszych należy nawrót poprzednich dolegliwości bólowych i zmian biomechanicznych.Powikłania dotyczą także ryzyka związanego z podaniem i rodzajem znieczulenia.Natomiast nieleczona dyskopatia , w której doszło już do kompresji korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego prowadzi do pojawienia się między innymi -zespołu ogona końskiego(niedowład i zaburzenia zwieraczy), -niedowładów mięśni kończyn i mielopatii,która może skończyć się porażeniem mięśni kończyn.Tak więc wszystko zależy od zakresu zmian w biostukturach i zachowanych funkcji kręgosłupa.Niezbędna jest konsultacja u neurochirurga i specjalistycznego fizjoterapeuty.Pozdrawiam.
Każdy zabieg niesie ze sobą potencjalne ryzyko powikłań i nigdy nie można wykluczyć, że do nich dojdzie. By ich uniknąć operator musi przedsięwziąć środki mające na celu ograniczenie możliwości ich wystąpienia a i tak nikt nie może być w 100% pewien, że do nich nie dojdzie. Takim powikłaniem przy operacjach kręgosłupa są zrosty. Powstają one praktycznie u wszystkich operowanych jednak najistotniejsze jest ich umiejscowienie. U tych, którzy mają pecha blizny dotyczą korzeni rdzeniowych. Dochodzi wtedy do tzw. zespołu Failed Back Surgery Syndrome i pacjenci mogą cierpieć jeszcze bardziej niż przed operacją. Dotyczy to kilku % operowanych bez względu na prawidłowość wykonania operacji. Dlatego bardzo ważna jest właściwa diagnoza i staranna kwalifikacja do zabiegu. W przypadkach FBSS często udaje się pomóc potem za pomocą małoinwazyjnego zabiegu neuroplastyki przezskórnej, który usuwa zrosty i późniejszych odpowiednich ćwiczeń.
Nie wiem w jakim Pani/Pan jest obecnie stanie i co dokładnie podczas operacji ma być wykonane. Pewności nie ma nigdy, ale jeżeli rehabilitacja już nie pomaga, to należy podjąć ryzyko i operacji się poddać. Powodzenia.
W celu skontaktowania się, proszę o wpisanie w wyszukiwarkę prm. waw. pl
Witam, to pytanie bardziej do neurochirurga, lub lekarza który będzie przeprowadzał zabieg. Nikt nie zagwarantuje, że po zabiegu będzie lepiej lub nie będzie gorzej.