Dyskopatia, co zrobić?

4 odpowiedzi
Witam, robiłem badanie CT.
Oto jego opis:
fizjologiczna lordoza lędźwiowa spłycona. Lewostronne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Zwiększony kąt pochylenia kości krzyżowej.
Wysokość trzonów kręgów L zachowana.
W obrębie uwidocznionego dolnego odc.kręgosłupa Th oraz na poziomach L1/L2 i L2/L3 cech dokanałowego uwypuklenia krążków międzykręgowych nie stwierdza się.
Na poziomie L3/L4 niewielkie dokanałowe uwypuklenia krążka międzykręgowego spłycające zachyłki boczne. Cech stenozy kanału kręgowego nie stwierdza się. Widoczne zmniejszenie rezerwy otworów międzykręgowych, bez wyraźnego ucisku na struktury nerwów rdzeniowych.
Na poziomie L4/L5 widoczne jest centralne dokanałowe uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging, modelujące worek oponowy w miejscu odejścia korzeni nerwów rdzeniowych L5. Wymiar kanału kręgowego w płaszczyźnie strzałkowej wynosi ok 15 mm. Powyższe zmiany powodują zmniejszenie rezerwy otworów międzykręgowych z odcinkowych przyleganiem nerwów rdzeniowych L4 do krążka.
Wysokość krążka międzykręgowego L5/S1 obniżona, głównie w części przykanałowej. Na tym poziomie widoczna jest centralna ekstruzja krążka: nieco uciska worek oponowy z migracją krążka wzdłuż tylnej powierzchni trzonu kręgu S1 na ok 10 mm. Wymiar kanału kręgowego w płaszczyźnie strzałkowej wynosi 9 mm. Powyższe zmiany powodują przewężenie otworów międzykręgowych z odcinkowym przyleganiem nerwów rdzeniowych L5 do krążka.

Poza tym:
- drobne 2 mm złogi w nerce lewej,
- flebolity w miednicy małej,
- w lewobocznej części kości krzyżowej osteosklerotyczna struktura wielkości do 14 x 8 mm (w pierwszej kolejności wyspa kostna).

Wnioski:
cechy dyskopatii na poziomach L4/L5 oraz L5/S1 z podejrzeniem ekstruzji krążka i migracją krążka wzdłuż tylnej powierzchni trzonu kręgu S1 oraz uciskiem na struktury nerwowe.
W badaniu opisano stosunkowe niewielkie zmiany, ale ich interpretacja wymaga korelacji z objawami klinicznymi. Z powodu zmiany kostnej w k.krzyżowej badanie powinien obejrzeć specjalista i zdecydować o wskazaniach do biopsji.

Opis badania jest tylko opisem uchwyconych przez radiologa zmian krążków, kanału kręgowego i otworów międzykręgowych bez związku z obrazem klinicznym. Na podstawie tych danych można stwierdzić, że jest pewnego stopnia zużycie poszczególnych elementów dolnego odcinka kręgosłupa. Jakie to ma znaczenie dla pacjenta, co konkretnie wywołuje dolegliwości i co należy robić dalej na podstawie tych danych powiedzieć się nie da. Badanie TK oraz stan kliniczny powinne być ocenione podczas wizyty.
Dzień dobry , opisane badanie tomografii wskazuje na dyskoaptię L5/S1 która może być leczona operacyjnie .
Decydujące są jednak objawy i obraz podczas badania neurologicznego.
Pachnie operacja mówiąc szczerze.