Dysfagia po bronchoskopi

3 odpowiedzi
Dzień dobry,
zwracam się z prośbą o pomoc gdyż odwiedziłam wielu lekarzy lecz nie mam diagnozy. W styczniu 2016 miałam bronchoskopie z powodu podejrzenia zakrztuszenia się cukierkiem. W trakcie badania dusiłam się i doszło do chwilowej utraty świadomości po badaniu ból w klatce piersiowej po tygodniu krwioplucie. Do dnia dzisiejszego tj Styczeń 2017 problemy z przełykaniem jem tylko pokarmy blednowane po jedzeniu uczucie duszenia. Tak jakby nie było odruchu połykania nasila się w ciągu dnia. Konsultacja laryngologiczna i pulmunologiczna bez zmian. W gastroskopii niewielka nieszczelność wpustu, której nie było przed bronchoskopią, -były robione wcześniejsze gastroskopie. Biorę Polprazol 40 mg od czerwca 2016. Badania rtg przełyku z kontrastem w normie achalazję wykluczono. Dołączono debritat, gdyż nie połknę tabletki Zirid po którym uczucie duszenia zniknęło. Dodam, że Polprazol biorę od czerwca i od tego czasu występuje sztywnienie karku i bóle w jego okolicy co dodatkowo utrudnia jedzenie. Po serii zabiegów brak poprawy. Ostatnio często występuje uczucie cofania kwasu żołądkowego biała wydzielina na gardle. Gastrolog zalecił konsultację neurologiczną lecz na przyjęcie do szpitala muszę czekać pół roku. Proszę o pomoc lub ewentualne wskazówki co robić.
Dobry wieczór. Rzeczywiście należy wykluczyć przyczynę neurologiczną dysfagii. Jako onkolog dodałabym do tych badań TK klatki piersiowej i EUS, ewentualnie oznaczenie z krwi chromograniny A. Do decyzji gastrologa

pozostawiam decyzje o impedancji przełyku z pH-metrią i manometrii przełyku. Nie wiem nic o czynnikach ryzyka choroby nowotworowej u Pani, ani Pani wieku. Na pewno diagnoza nie jest prosta, skoro kilku lekarzy nie potrafiło pomoc od razu. Życzę powodzenia.
Dr n. med. Monika Bieniasz

Myślę, że głównie powinna Pani skierować się do gastrologa i postępować zgodnie z jego wytycznymi.
Witam gastrolog i neurolog powinni ustalić wspólne rozpoznanie. Pozdrawiam