Dwa tygodnie temu ugrysl mnie kleszcz, został wyciągnięty w całości ale po jakimś
Dwa tygodnie temu ugrysl mnie kleszcz, został wyciągnięty w całości ale po jakimś czasie pojawił się czerwony ślad. Nie jest to regularne koło jak opisują rumien tylko czerwony tak jakby pasek. Czy to coś groźnego nie mam możliwości pójścia do lekarza ponieważ jestem marynarzem i właśnie kilka dni temu wyjechałem w morze. Co robić w takim przypadku? Dodał bym zdjęcie ale niestety nie ma możliwości. Pozdrawiam Slawek
1 odpowiedź
Dzień dobry .na rumień pokleszczowy czyli tzw. boreliozę jest jeszcze za wczesnie. Najprawdopodobniej to tylko odczyn na ugryzienie przez kleszcza potrzebne są tylko leki odczulające. krem sterydowy lub tabl. antyhistaminowa na 4-5 dni. Jeżeli pojawi się ładne czerwone kółko ,które będzie się powoli powiększać/ z jasną - normalną skórą w środku tego kółka to dopiero będziemy się zastanawiać czy to nie borelioza . Potrzebuje pan wtedy antybiotyk np. najpopularniejszą doksycyclinę /unidox po 100mg i jemy to 2 x po 1 tab przez 20 dni. Myślę ,ze tak podstawowe leki na statku powinne być .A poza tym czasem chyba zawijacie do portów? Z poważaniem dr Piotr Mazur. Kraków. Wadowice.
Uzyskaj odpowiedź dzięki konsultacji online
Potrzebujesz porady specjalisty? Zarezerwuj konsultację online: otrzymasz odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.

