Dodatkowe skurcze komorowe

2 odpowiedzi
Witam. Mam 37 lat. Od ok pół roku zaczęłam miewać dodatkowe skurcze komorowe serca. Najpierw pojawiały się one kilka dni przed miesiączką i w momencie gdy dostawałam okres one się wyciszały. Miałam wtedy robiony holter ekg, w którym wyszło 50 skurczów dodatkowych komorowych w godzinach nocnych, w dzień bez nich. W tej chwili od miesiąca występują codziennie. Charakterystyczne też jest to, że ataki zdarzają się w godzinach nocnych. Zaczynają się w momencie usypiania, nie dają mi spać. W dzień raczej miewam tylko pojedyncze skurcze dodatkowe, które jednak odczuwam dosyć dotkliwie, jest ich ok 2-4 w ciągu całego dnia. Natomiast w nocy pojawiają się jeden za drugim. W ciągu minuty potrafi pojawić się nawet ok 10. I tak calutką noc. Uspokajają się w momencie gdy wstanę i zaczynam chodzić lub gdy usiądę. Próbowałam więc spać w pozycji siedzącej, ale podczas usypiania również zaczynają się gromadnie pojawiać. Konsultowałam się z dwoma kardiologami. Jeden po badaniu EKG i USG stwierdził że serce mam zdrowe a do tych skurczów muszę się przyzwyczaić, a gdy mi bardzo przeszkadzają mam wziąść polfenon. Natomiast drugi kardiolog stwierdził, że pewnie mam chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie wtórne, niewielkie fale zwrotne we wszystkich czterech zastawkach i zaburzenia kurczliwości lewej komory serca( w USG). Podczas tych nocnych ataków jest mi niedobrze i mam zawroty głowy. Z tego powodu wylądowałam na sorze. Tam porobiono mi badania krwi i wyszło że miałam niski poziom potasu 3,6 i magnezu 1,9. Dostałam kroplówki z potasem i te skurcze trochę się uciszyły tej nocy. Od tamtej pory, czyli od dwóch tygodni biorę codziennie jedną tabletkę kalipozu i dwa razy dziennie magne b6. Skurcze nie są w tej chwili aż tak bolesne jak były, ale są nadal w takiej samej ilości albo i większej( z dnia na dzień robi się ich chyba coraz więcej). Potas w tej chwili mam w granicach 4,5 a magnez 8,6. Dodam ,że od 10 lat leczę się avedolem 6,25 2 razy dziennie. Lekarz mi go przepisał na podwyższone ciśnienie i tachykardia ok 100\min z powodu nerwowego trybu życia. Bardzo proszę o pomoc. Jestem na granicy wytrzymałości zarówno nerwowej jak i fizycznej z powodu nieprzespanych nocy i mdłości. Mam trzy córeczki które sama wychowuje i muszę się jakoś nimi zająć, a czasem nie jestem w stanie nawet wyjść do sklepu po zakupy tak fatalnie się czuję ( nie wiem czy to ze zmęczenia od niespania czy to te dodatkowe skurcze tak mnie wykańczają). Nie wiem już co mam robić i do kogo się udać żeby mi pomógł, bo jak do tej pory wydałam tylko kupę pieniędzy na wizyty, badania prywatne a i tak mi nikt nie pomógł, a czuję się coraz gorzej.
Dzień Dobry,
Bez analizy holtera, zbadania Pani oraz oceny EKG spoczynkowego trudno mi Pani coś poradzić. Pośrednio z Pani opisu wnioskuję, że są farmakologiczne możliwości złagodzenia objawów oraz zmniejszenia liczby tych skurczów dodatkowych, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Jeśli w wykonanym obecnie Holterze okazałoby się że skurcze są bardzo liczne istnieje także możliwość wykonania zabiegu ablacji, który ma za zadanie usunąć źródło problemu.
Jan Biegus
Sugeruję wizytę: - 120 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Dzień dobry. W Pani przypadku wskazane jest wykonanie wielodobowego, najlepiej 7-dniowego i 12-kanałowego monitorowania EKG metodą Holtera. Konieczne jest ustalenie wskazań do dalszego stosowania avedolu oraz rozważenie innych metod leczenia zaburzeń rytmu serca np. ablacji. Pozdrawiam. Piotr Salomon