Dobry wieczór. W połowie października przeszłam operację mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją (pr

8 odpowiedzi
Dobry wieczór. W połowie października przeszłam operację mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją (proteza). Moim leczeniem uzupełniającym od miesiąca jest tamoxifen oraz zastrzyki reseligo .Ok dwóch tyg. temu pierś ta zrobiła się większa , czerwona i ciepła. Stwierdzono stan zapalny i przepisano antybiotyk zinnat na 10 dni. Zrobiono mi również usg , które wykazało na zewnętrznej stronie protezy widoczne przestrzenie płynowe z włóknikiem gr. do 6 mm,na granicy prawego dołu pachowego i piersi zbiornik płynu wlk. 12x9 mm. W gabinecie zabiegowym poinformowano mnie ,że płynu ściągać nie będą , ponieważ jest go za mało, a wkłucie może spowodować powstanie krwiaka..W tej chwili antybiotyku już nie biorę , natomiast pierś wygląda dobrze z wyjątkiem jednego miejsca. W pobliżu blizny z jednej i drugiej strony ,idące w stronę pachy i pleców ,cały czas utrzymuje się zaczerwienienie , które piecze, szczypie.Strasznie mnie to martwi i boje się,że dzieje się tam jednak coś niepokojącego . Czy istnieje prawdopodobieństwo ,że tego płynu jednak zebrało się więcej niż jak wskazuje wynik usg? Czy antybiotyk nadal powinien byc zastosowany?
Musi Pani skontaktować się z ośrodkiem, w którym jest Pani leczona, najlepiej z chirurgiem, który Panią operował. Pozdrawiam, Laskus

Zaufała Pani ośrodkowi w którym poddała się Pani operacji
oni odpowiadaą za zabieg i powikłania i ich należy "molestować' w sprawie Pani wątpliwości do do gojenia się implantu
Dzien dobry
To pytanie do lekarza prowadzacego wykonujacego zabieg
Mozliwe ze naklucie igła przyniosłoby Pani ulgę
Dr Szczęśniak
Wobec klinicznego podejrzenia infekcji należałoby rozważyć punkcje płynu (OSTROŻNĄ bo płynu naprawdę mało) i jego posiew. Zinnat to dobry szerokopasmowy antybiotyk, jednak zdarza mu się indukować oporność pozostałych, niezabitych drobnoustrojów. Ewentualny dobór antybiotyku według posiewu. Jeśli posiew jałowy to trudne zagadnienie do rozwiązania (np. obrzęk limfatyczny tkanek po operacji na węzłach chłonnych, wchłaniający się krwiak, infekcja atypowym drobnoustrojem, zajęcie układu chłonnego przez infekcje - róża, itp.).
Proszę zgłosić się na konsultacje do lekarza prowadzącego.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Witam Panią,
Sądząc z opisu antybiotyk stosowany przez Panią zadziałał i stan zapalny został opanowany, ustąpiły dolegliwości bólowych i zaczerwienienie. Czy zaczerwienienie na końcu blizny jest spowodowane stanem zapalnym ,czy jest to po prostu blizna ,to może ocenić jedynie chirurg Panią prowadzący. Na pewno można powtórzyć badanie USG, które rozwieje Pani wątpliwości i oceni ilość płynu / w poprzednim badaniu było go bardzo mało- myślę ,że gdyby było go więcej Pani dolegliwości byłyby większe/
dzień dobry
zbiorniki płynu są typowa zmiana pooperacyjna - czasm utrzymują sie długo; mogą być większe ok 2 cm - nie jest to powód do niepokoju - wymagają okresowej kontroli usg co 3-5 m-cy;
z Pani opisu wnioskuję, że czuje się Pani dobrze; nie gorączkuje i nie ma dolegliwości bólowych; pozostał drobny stan zapalny tkanki podskórnej okolicy blizny - w takim wypadku nie ma wskazań do antybiotykoterapii; proponuję okłady ,najlepiej okluzyjne, z Okteniseptu - kupuje się w aptece bez recepty - spraylub żel; dodatkowo leki poprawiające odpornośc np. Vit C 3x1000 mg; Vit D3 min 2000 IU dz ;A+E - po jedzeniu;
probiotyki np. Sanprobi super formuła/IBS 2x1 - kilka miesięcy
pozdrawiam
Szanowna Pani, przy takich wątpliwościach najbezpieczniej będzie, gdy skonsultuje się Pani z chirurgiem, który wykonał zabieg i zna przebieg choroby. Pozdrawiam dr Joanna Jędrys