Dobry wieczór. Piszę do Państwa z prośbą o opinię na temat stanu serca mamy. Wiek 60 lat. Ostatnio h

1 odpowiedzi
Piszę do Państwa z prośbą o opinię na temat stanu serca mamy. Wiek 60 lat. Ostatnio hospitalizowana dwa tygodnie temu z powodu obrzęków nóg, jamy brzusznej oraz płuc. Wypisana do domu - opuchlizna pojawia się po dwóch tygodniach ponownie. Klinika kardiologiczna w Zabrzu zapisała mamę na termin do szpitala w celach diagnostycznych oraz wprowadzenia ewentualnego leczenia inwazyjnego na grudzień. Biorąc pod uwagę odległy termin oraz ciągłe zbieranie się płynu szukamy alternatyw. Ostatnio odbyliśmy konsutację z innym kardiologiem który stwierdził że tej wady serca nie operuje się w Polsce - być może za granicą lub w celach naukowych. Ewentualna refundacja przez NFZ zabiegu według lekarza nie jest możliwa a kosz ewentualnej operacji na własną rękę liczony będzie w setkach tysięcy złotych. Chcielibyśmy zweryfikować tę diagnozę oraz jeżeli to prawda znaleźć odpowiedniego specjalistę który byłby w stanie oszacować koszty i zaproponować leczenie. Chciałbym dodać że mama nie przyjmuje żadnych leków gdyż betablokery mocno spowalniają jej puls do krytycznie niskich poziomów. W chwili obecnej jedyne leki to urosemid, potas, elektrolity. Poniżej wynik badania echokardiograficznego z ostatniej wizyty u kardiologa. Z góry dziękuję za poradę. Pozdrawiam.

Lewa komora (LV):
EDD - 59 mm EDV - 100 ml
Kurczliwość - asynchroniczny ruch IVS i ściany przedniej, IAS spłaszczona
EF = 35 - 38%
Funkcja rozkurczowa - napływ zmienny
Prawa komora (RV): znacznie poszerzona do 48 mm TAPSE 8
Przegroda m. komorowa (IVS) - 11mm, sciana tylna (PW) -10 mm
Lewy przedsionek (LA) - mm 24 (cm2)
Prawy przedsionek (RA) - 43 cm2
Zastawka mitralna(MV):
Płatki drobne zmiany
Fala zwrotna umiarkowana pole pow 5 cm2
Zastawka trójdzielna:
Płatki - całkowity brak koaptacji płatków
Fala zwrotna - olbrzymia, wypełniająca cały prawy przedsionek. RVSP 35mmHG
Zastawka aortalna(AoV):
Platki bez zmian
Aorta wstępująca: 30 mm
Zastawka płucna
Fala zwrotna ACT 80ms
Pień płucny 25 mm
Osiedzie: wolne
Wnioski: znaczne powiększenie jamy prawego serca. Olbrzymia niedomykalność zastawki trójdzielnej, umiarkowana MVR. Umiarkowane upośledzenie funkcji kurczowej lewej komory.
Wstępnie mogę ocenić że przyczyna jest w niedomykalności zastawki trójdzielnej
Należy ustalić przyczynę tego stanu
Konieczna jest pełna diagnostyka niewydolności serca
To nie jest zgodne z prawdą że tego typu operacji nie wykonuje się w Polsce
Aby jednak wydać ostateczną opinię należy zbadać chorą i zapoznać się z dokumentacją
Proszęo kontakt w poradni