Dobry wieczór Panie Doktorze.Mam 35 lat i od kilku lat mam żylak kończyny dolnej prawej (od łydki,

6 odpowiedzi
Dobry wieczór Panie Doktorze.
Mam 35 lat i od kilku lat mam żylak kończyny dolnej prawej (od łydki, przez zgięcie kolanowe, aż na udzie). Wcześniej poza estetyką nic się z nim nie działo, ale ok 4 dni temu na łydce zrobił się na małym odcinku twardy i bardzo bolesny. Początkowo myślałem, że to kontuzja łydki, ale teraz wiem, że to żylak boli. Odcinek twardy i bolący mocno powiększa się (zsiniał też ) w kierunku zgięcia kolanowego. Chcę jak najszybciej usunąć też żylak metodą laserową. Pytanie czy to co teraz się z nim dzieje, jest niebezpieczne dla życia tj. może powstać jakiś zator itd i powinienem udać się do szpitala? Czy też mogę "na spokojnie" umówić wizytę u Pana doktora? Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry, opisywane przez Pana dolegliwości to najprawdopodobniej miejscowy odczyn zapalny powstały w odpowiedzi na zakrzep krwi w żylaku. Stan ten, choć dokuczliwy, nie zagraża życiu. Wymaga stosowania leków przeciwzapalnych w formie doustnej oraz miejscowej. W bardziej zaawansowanych przypadkach gojenie przyspiesza zastosowanie leków przeciwzakrzepowych.
Co do wyboru metody leczenia Pana żylaków trudno się jednoznacznie wypowiedzieć z uwagi na brak istotnych danych co do zaawansowania zmian naczyniowych.
Warto udać się na wizytę do chirurga naczyniowego wykonującego badanie USG doppler żył i na podstawie wywiadu oraz wyniku badania przedyskutować możliwości skutecznego leczenia zabiegowego. Pozdrawiam.

Witam. Wszystko wskazuje na zakrzepicę żylaka. Podczas zakrzepicy lepiej nie robić zabiegu. Zwykle należy odczekać 4 m-ce. Warto wykonać USG doppker celem wykluczenia zakrzepicy żył głębokich.
Najprawdopodobniej ma Pani aktualnie zapalenie żyły powierzchownej. Zatorowosć mało prawdopodobna ale dla ostrosności powinien Pania zobaczyc lekarz angiolog lub chirurg naczyniowy
Z opisu wynika, że może to być zakrzepica w obrębie zył powierzchownych. Wymagana jest konsultacja i odpowiednie leczenie zachowawcze. O operacjach, w tym laserowych można mówić dopiero po diagnostyce i po leczeniu.
Witam, należy wykonać USG Doppler i ocenić czy nie ma zakrzepicy w żylaku i żyłach głebokich prawdopodobnie zakrzepica żylaka- jeżli tak to należy właczyć odpowiednie leczenie, zapraszam na wizytę jutro lub dość pilnie do chirurga naczyniowego. Pozdrawiam Tomasz Ciąćka
Zgłaszane objawy mogą wskazywać na zakrzepicę. W celu weryfikacji rozpoznania należy wykonać USG z próbami uciskowymi, a najlepiej USG Doppler żył kończyny dolnej. W przypadku ostrej zakrzepicy operacje żylaków nie są wskazane. Proszę zgłosić się do najbliższego szpitala pełniącego ostry dyżur chirurgiczny. Pewnie zostanie tam udzielona doraźna pomoc, a dalsze leczenie będzie prowadzone pod nadzorem chirurga naczyniowego. Można również zgłosić sie do przychodni chirurgii naczyniowej na konsultację oraz USG Doppler, oby tylko terminy nie były zbyt długie...
Życzę zdrowia!