do lekarza

11 odpowiedzi
Dwa miesiace temu mialam usuniety zab I dwa dni pozniej dostalam pierwszy zastrzyk PROLIA. Od tego czasu mam straszny bol w gornej I dolnej szczece I uchu. Codziennie jestem na kilku tabletkach przeciwbolowych przepisywanych przez lekarza I nic nie pomaga. Co robic dalej? Mam 70 lat. Bardzo dziekuje za odpowiedz. Nina
Proponujemy zrobienie zdjecia rtg w tym obszarze i ocenę jego przez dentystę pozdrawiamy zespół rojekdental.pl

Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym, powikłania mogą być poważne włączając w to martwicę kości.
Dzień dobry. Silny, uciążliwy,narastający ból po ekstrakcji zęba zazwyczaj wiążemy ze stanem zapalnym zębodołu (rany po ekstrakcji), jednakże w Pani przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza (najlepiej zlecającego aplikację leku Prolia), gdyż mogą po nim występować powikłania w obrębie układu kostno-szkieletowego oraz ucha.
Witam; w Pani przypadku konieczna jest wizyta kontrolna u stomatologa, trzeba zrobić zdjęcie kontrolne;

Pozdrawiam
Witam, trudno powiedzieć co może być przyczyna dolegliwości. Najlepiej proszę udac się do swojego stomatologa, a on na pewno znajdzie przyczynę.Pozdrawiam Ewa Szymanowska
Dzień dobry Pani. Prolia jako lek z wyboru przy osteoporozie powinien byc stosowany bardzo ostrożnie podczas zabiegów stomatologicznych a szczególnie zabiegów chirurgicznych. Dodatkowo podany w zastrzyku dział szybciej i mocniej. Wydaje mi się że został u Pani podany za szybko, kiedy rana poekstrakcyjna była jeszcze dość świeża. Mogło dojść do osteonekrozy czyli miejscowej martwicy kości. Powinna się Pani udać do chirurga stomatologicznego. Miejsce poekstrakcyjne musi być zrewidowane, martwe złogi wyskrobane, jeśli takie są i rana zeszyta. Powinien zostać podany też antybiotyk.
Proszę udać się do chirurga stomatologa w celu rewizji rany poekstrakcyjnej,należy wykluczyć powikłania miejscowe jak martwica kości,dziękuje i pozdrawiam
należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem stomatologiem ponieważ przy stosowaniu tego typu leków może dochodzić do martwicy szczęki.
W trakcie przyjmowania leku Prolia mogą występować w nielicznych przypadkach objawy w jamie ustnej związane z występowaniem martwicy kości szczęk - sugeruję jak najszybciej skonsultować się z lekarzem , który wdrożył lek oraz ze stomatologiem . Pozdrawiam i życzę zdrowia.
Dzień dobry. Proszę umówić się na wizytę do Pani lekarza dentysty, który sprawdzi poprawność i jakość skrzepu oraz sprawdzi gojenie rany poekstrakcyjnej. Być może podany zastrzyk Prolia nie miał wpływu na Pani dolegliwości i są one związane bezpośrednio z zabiegiem chirurgicznym usunięcia zęba. Możliwe, że nie wytworzył się dobrej jakości skrzep i rozwija się zapalenie zębodołu. Możliwe jest też złamanie kości szczęki lub żuchwy w okolicy usuniętego zęba ( Pani osteoporoza zwiększa ryzyko złamań kości). Po wykluczeniu tych powikłań w przypadku utrzymywania się dolegliwości zalecam wizytę u lekarza, który przepisał i podawał Pani Prolie. Jest to lek na osteoporozę lepiej tolerowany niż podobne leki starszej generacji. Jednym z rzadkich powikłań po podaniu tego leku może być zakażenie ucha. Życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
Pozdrawiam
lek. dent. Bartłomiej Suchorski
Witam!
Lek Prolia produkowany przez firmę Amgen zawiera denozumab, Jest to białko (przeciwciało monoklonalne), które zaburza działanie innego białka w celu leczenia utraty tkanki kostnej i osteoporozy. Stosowanie leku Prolia wzmacnia kości i czyni je mniej podatnymi na złamania.
Lek Prolia jest stosowany w leczeniu osteoporozy u kobiet po menopauzie, zmniejszając ryzyko złamań kręgosłupa, złamań innych kości oraz złamań szyjki kości udowej. Kość jest żywą tkanką, która podlega ciągłej odnowie. W utrzymaniu zdrowych kości pomaga estrogen. Po menopauzie stężenie estrogenu zmniejsza się, co może spowodować, że kości stają się cienkie i kruche. W rezultacie taki stan może być przyczyną choroby zwanej osteoporozą. U wielu kobiet z osteoporozą choroba przebiega bezobjawowo, jednak mimo to są one narażone na ryzyko złamania kości, zwłaszcza kości kręgosłupa, biodra i nadgarstka.
Jest to lek nowej generacji o wysokim stężeniu dawki klinicznej, czyli o stężeniu pożądanym w skutecznym leczeniu osteoporozy. Jednak, jak każdy lek posiada efekty uboczne. Między innymi rzadkimi działaniami niepożądanymi są przewlekłe bóle szczęki i żuchwy oraz okolicznych tkanek i (lub) niegojące się owrzodzenia ust lub szczęki oraz żuchwy.
Cóż można zrobić? Dalej eksperymentować z próbami wyboru kolejnych środków przeciwbólowych. Trzeba próbować trafić na kolejny lek przeciwbólowy, który sprawi Pani ulgę.Jeśli nie będziemy próbować , to utkniemy w ślepym zaułku. Jak domyślam się, ból nasila się wieczorową porą. Proszę w harmonogramie kolejnych dni rozplanować sobie drobne przyjemności na ten czas. I......najważniejsza sprawa. Nie czekamy na ból. Wiemy kiedy najczęściej nas napada. Zapanujmy w tych godzinach ważną rzecz. Na przykład wymiana podłoża u storczyków lub innej "bardzo ważnej sprawy z Pani planu dnia, która nie cierpi zwłoki. Proszę konsekwentnie wyszukiwać sobie zajęcia, które uwolnią panią od natrętnych myśli. To jest moja propozycja. Może ktoś z naszego grona szacownych koleżanek i kolegów doktorów podsunie nam "złotą" myśl, która Pani pomoże, ulży w cierpieniu. Byłoby cudownie.
Pozdrawiam Panią serdecznie.
Joanna Ziółkowska