Do jakiego lekarza z bólem kolana

5 odpowiedzi
Dzień Dobry, od jakiegoś czasu odczuwam ból w kolanie. Moje pytanie brzmi: Do jakiego lekarza powinienem się zgłosić?
Powinien się Pan zgłosić do lekarza ortopedy. Ból kolana najczęściej ma przyczynę okołostawową. Możliwe, że ortopeda wykluczy przyczyny okołostawowe i wyśle Pana do lekarza innej specjalności. Wskazane jest wykonanie badania RTG bolącego stawu kolanowego AP i boczne koniecznie w pozycji stojącej (badanie RTG wymaga zlecenia lekarskiego - także to odpłatne). Zapraszam na wizytę.

Ze względu na rozległą diagnostykę różnicową najlepiej do lekarza rodzinnego, który ustali co może być ich przyczyną
Do ortopedy.
Oczywiście najpierw do lekarza rodzinnego. Tu powinny być wykonane podstawowe badania i wstępna diagnoza. Jeśli lekarz POZ uzna za stosowne na pewno skieruje Pana do odpowiedniego specjalisty. Przyczyn bólów kolana mogą być dziesiątki jeśli nie setki. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu jest istotna o tyle, że ten nawet jeśli nie wyleczy kolan to mając dużo szerszą wiedzę ogólnomedyczną od specjalistów pokieruje pacjenta na właściwe tory dalszej diagnostyki i leczenia. Wizyta od razu u specjalisty nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż ci będąc ograniczeni do swoich specjalności widzą tylko choroby "ze swojej działki" nie widząc nawet najbardziej oczywistych objawów innych specjalności (dla jasności - mówię też o sobie :)
urazami i chorobami stawów zajmują się ortopedzi