Dlaczego moje dziecko jest nerwowe i się jąka?

1 odpowiedzi
Moja pięcioletnia córka zaczęła się jąkać. Jest bardzo nerwowa i strachliwa. Oprócz tego boi się burzy i samych objawów burzy (np. deszczu). Strasznie boi się też psów, ale pluszaki np. uwielbia. Jak pewnie każde dziecko boi się również ciemności i hałasu np. głośnej muzyki. W jaki sposób ma poradzić sobie z jąkaniem?
Dzień dobry,
Niepłynność mowy, która pojawiła się u Pani córki. Rzeczywiście, jej nadmierna wrażliwość i lękowość mogą leżeć u podstaw tego zaburzenia, ale także naśladowanie sposobou mowy osób z najbliższego otoczenia dziecka. Przyczyn jednak może być więcej: stresujące nagłe wydarzenie, długotrwałe napięcie w domu, wysokie zbyt wysokie wymagania wobec dziecka. Powodowac je może także każda zmiana: pójście do przedszkola, zmiana grupy, zmiana pani w przedszkolu lub wydarzenia w grupie rówieśniczej.
Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy jąkanie, które występuje u Pani córki jest trwałe, wymagające leczenia czy rozwojowe, będącym naturalnym etapem w rozwoju dziecka. Ten drugi typ zaburzenia mija samoistnie do siódmego roku życia u większości dzieci z niepłynnością mowy. U pozostałych – wymaga terapii.
Jeśli jąkanie pojawiło się niedawno temu, może Pani sama spróbować pomóc córce. Przede wszystkim nie należy zwracać jej uwagi na jąknie, nie kazać powtarzać wymowy. Mogłoby to wywołać u niej dodatkowy stres i nasilić objawy. Trzeba zadbać o wyciszenie, ograniczyć napływ bodźców, spowolnić tempo swojej mowy, co zwrotnie powinno z na spowolnienie mowy córki (przeciwdziała zaciskaniu mięśni fonacyjnych). Nie porawiaj dziecka, czekaj cierpliwie, aż dziecko skończy wypowiedź, daj mu swoja uwagę,zapewnić poczucie bezpieczeństwa, czas i uwagę. Śpiewać piosenki.
Gdy pomimo tych zabiegów, jąkanie będzie się utrzymywało przez dłuższy czas, należy udać się do logopedy, który zdiagnozuje stopień niepłynności. Dobrze by było także zasięgnąć porady psychologa, którego opinia pomoże w ustaleniu planu ewentualnej terapii.
Pozdrawiam serdecznie,
Iwona Wasilewko

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Beata Sala

Beata Sala

Logopeda

Warszawa

umów wizytę
Aleksandra Pawelec-Frączek

Aleksandra Pawelec-Frączek

Logopeda

Chorzów

Marlena Pękała

Marlena Pękała

Logopeda

Warszawa

Katarzyna Lechowska

Katarzyna Lechowska

Logopeda

Warszawa

Ewa Piotrowska

Ewa Piotrowska

Logopeda

Olesno

Dorota Ussorowska

Dorota Ussorowska

Geriatra, Psychiatra, Internista

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 14 pytań dotyczących usługi: wady wymowy
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.