Dlaczego mam myśli samobójcze w ciąży?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, mimo, że z mężem już od dawna planowaliśmy dziecko to, kiedy dowiedziałam się, że będziemy rodzicami zaczęłam bardzo się przejmować. Nie cieszę się z przyjścia tego malucha na świat. Jest mi przykro, ponieważ widzę, że mężowi zależy na mnie i potomku. Jednak ja jestem pełna obaw. Boję się stracić życie, jakie prowadziłam do tej pory. Pojawiły się nawet myśli samobójcze. Skąd się to wzięło?
Szanowna Pani,
ciąża to czas i zwiastun wielu zmian (każda z nich może być przyczyną niepokoju i stresu). Mogą pojawić się obawy związane z koniecznością zmiany planów i celów życiowych. Zdarza się, że ciąża postrzegana jest jako ograniczenie dotychczasowej wolności i swobody. Kobieta, której towarzyszy obniżony nastrój powinna móc liczyć na wsparcie partnera i osób najbliższych. Jeżeli stan, który Pani opisuje będzie się utrzymywał, pogłębiał proponuję rozważyć konsultację u specjalisty (lekarz, psycholog). Objawy na które warto zwrócić uwagę to częste ataki płaczu, utrata zainteresowania dotychczasowymi przyjemnościami, problemy ze snem, wycofywanie się z kontaktów z innymi ludźmi. Nie wszystkie występujące tu objawy można wytłumaczyć zmianami hormonalnymi. W niektórych sytuacjach konieczne może okazać się przeprowadzenie właściwej diagnostyki psychologicznej, która pozwoli zaplanować odpowiednią pomoc i wsparcie specjalisty. Doświadczony psycholog będzie w stanie określić, czy w danym przypadku kobieta odczuwa spadek samopoczucia wywołany burzą hormonów, czy cierpi na depresję podczas ciąży. Zachęcam Panią do skorzystania z porady i wsparcia psychologa. Proszę pamiętać, że poza standardową wizytą w gabinecie niektórzy specjaliści oferują możliwość konsultacji w ramach wizyty domowej oraz poradnictwo on-line (zaletą tego ostatniego rozwiązania jest krótszy czas oczekiwania na wizytę, niższy koszt oraz możliwość wyboru specjalisty oddalonego od miejsca zamieszkania klienta). Serdecznie pozdrawiam. Maciej Krzymowski – psycholog.

Witam!Okres ciąży jest bardzo trudny dla pacjentki zarówno ze względów hormonalnych jak i psychologicznych.Uważam ,że powinna Pani jak najszybciej zgłosić się do psychiatry,który na podstawie badania stwierdzi co odpowiada za wyżej wymieniony przez Panią stan oraz zaplanuje jak Pani najlepiej pomóc.Proszę nie czekać.Natomiast bez badania Pani niestety nie da się ani ocenić Pani stanu psychicznego ani odpowiedzieć skąd się to wzięło.Proszę nie czekać z wizytą.Pozdrawiam
Witam.

Wahania hormonów w ciąży są znacznie większe niż w codziennym życiu u kobiet. To może powodować zmienny nastrój. Dodatkowo sytuacja jest nowa i sama w sobie może powodować zaburzenia adaptacyjne, również reakcje paradoksalne - wspomina Pani o planowaniu rodzicielstwa. Warto skonsultować się osobiście z lekarzem psychiatrą, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i zadecyduje czy wskazane jest leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.