Dlaczego Dicortinef przestał dzialać?

3 odpowiedzi
Dzień dobry, chciałabym zapytać o poradę lekarza. Mianowicie choruję od paru lat na Gravesa Basedowa z przeplatającą się w między czasie chorobą Hashimoto. Zostało to potwierdzone w USG oraz w przeciwciałach: antyTPO, Trab oraz anty TG. Wystepuje u mnie wytrzeszcz oczu, dwa lata temu, leczyłam go przez 10 dni (3 x 1 kropla) kroplami Dicortineff, bardzo pomogło, wytrzeszcz całkowicie zniknął, oczy staly sie mniejsze jak przed choroba, przestały "błyszczeć" łzawić oraz w oczodołach ustapił naciek zapalny. Obecnie znów wytrzeszcz oczu powrócił, więc stosuję od 3 tygodnie juz Dicortineff ponownie. Niestety już nie działa na moje oczy, wytrzeszcz jest taki sam jak był. Nie moge sie skonsultować z moim lekarzem, bo jestem obecnie zagranicą. Moje pytanie, dlaczego Dicortinef przestał dzialać? Co mogę w tej sytuacji zrobić, aby zniwelować wytrzeszcz. Staram się odżywiać zdrowo, nie palę papierosów (wiem, że to ma zły wplyw na wytrzeszcz), śpie na poduszce podwyższonej, zażywam selen który pomaga w tym, aby zbić nieco przeciwciała, które są powodem tego wytrzeszczu. Co mogę jeszcze zrobić? Słyszałam, że można stosować doustnie sterydy, lecz nie wiem które byłyby dla mnie odpowiednie. Dziękuję i serdecznie pozdrawiam. Pacjentka.
Najlepszym i jedynym rozwiązaniem jest zapisanie się na wizytę do jednego z naszych okulistów. Szczegółowych informacji udzielimy pod nr tel: (sześćset trzy - zero osiemdziesiąt siedem - zero osiemdziesiąt siedem)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Powstawanie wytrzeszczu jest zjawiskiem złożonym i nie dotyczy tylko powierzchownego odczynu zapalnego, ktory rzeczywiście mozna załagodzić stosując krople antybiotyku połączonego ze sterydem . Nieprawidłowa praca tarczycy prowadzi do powiększenia tłuszczu oczodołowego i mięsni okoruchowych, a także odczynu zapalnego w gruczole łzowym ( objawy pieczenie, kłucia pod powiekami ) i zadrażnienia, zaczerwienienia oczu z towarzyszącym obrzękiem powiek , spojówki w różnym stopniu nasilonym u każdego pacjenta. Leczeniem wytrzeszczu zajmuje się przede wszystkim endokrynolog , ponieważ jego przyczyną jest tarczyca. Okulista jest lekarzem, który pomaga endokrynologowi określić fazę choroby i wg niej zalecić odpowiednie leczenie. Sterydoterapia, o która Pani zapytała, podawana jest tylko w fazie aktywnej, obrzękowo-naciekowej tzw złośliwej. W pozostałych przypadkach przynosi więcej szkody niż poprawy stanu oczu i dlatego jest przeciwwskazana. Większość pacjentów chorych na tarczycę przy nieprawidłowych p.TSH odczuwa dyskomfort oczu, bóle, wrażliwość na światło. Wspomniany przez Panią Dicortinneff łagodzi te dolegliwości ale nie leczy ( przyczyna jest gdzie indziej ). Rozwiązaniem Pani problemu jest zgłoszenie się do okulisty, który określi Pani fazę choroby i na tej podstawie prowadzący Panią endokrynolog zmodyfikuje Pani leczenie ogólne. Dla nas okulistów aby określić fazę choroby ważne są informacje o p.TSH fT3 lub fT4, anty TPO, TRAb. Podsumowując : Dicortineff nie wyleczy wytrzeszczu, łagodzi tylko dyskomfort.
Dzień dobry. Najprawdopodobniej trzeba podać sterydy ogólnie najczęściej w postaci tabletek czasami dożylnie w szpitalu. Powinien to zrobić lekarz prowadzący. Samemu na własną rękę zdecydowanie odradzam. Nie zawsze tak samo reagujemy na leczenie. W skrajnych przypadkach konieczna jest operacja oczu. Pozdrawiam Alicja Błażej-Waskiewicz Opticador ul.Wiejska 20 Warszawa

Eksperci

Barbara Pająk

Barbara Pająk

Okulista

Warszawa

Agnieszka Hetmańska

Agnieszka Hetmańska

Okulista

Warszawa

Marcin Jawor

Marcin Jawor

Okulista

Warszawa

Monika Sarnat-Kucharczyk

Monika Sarnat-Kucharczyk

Okulista, Okulista dziecięcy

Katowice

Magda Araszczuk

Magda Araszczuk

Okulista

Łódź

Joanna Kawa-Godek

Joanna Kawa-Godek

Okulista

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 4 pytań dotyczących usługi: wytrzeszcz
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.