diplopia, mozliwa fuzja?

6 odpowiedzi
Witam, postaram się przedstawić temat dość klarownie, w dzieciństwie miałem zeza ukrytego, ok. 10r. ż. przeprowadzono zabieg korekcji zeza po czym przemienił się w jawny naprzemienny, ostrość w słabszym oku jest sporo niższa, wyczytałem iż wina leży po stronie mózgu wiec nie można skorygować wady optycznie. Najnowsze badania pokazały również pozytywny skutek grania w gry komputerowe przynosząc niekiedy o 30% lepsze widzenie w słabszym oku. Posiadam jednoczesna percepcje, widzę zdwojony obraz (oko zdrowe widzi niemal perfekcyjnie więc nauczyłem się z tym żyć i tłumić dwojenie) tutaj moje pytanie czy jako osoba dorosła 21l. polepszenie widzenia w słabszym oku połączone z ćwiczeniami u specjalisty może przywrócić lub wykształcić fuzje? dziękuje i pozdrawiam
Z wiekiem jest to coraz trudniejsze, ale nie niemożliwe - warto spróbować i popracować z doświadczonym ortoptystą/ortoptystką.

Witam, brakuje mi danych z badania, ale to nie jest miejsce na przedstawianie konkretnych wyników. Trudno więc zająć stanowisko i odpowiedzieć Pani na wątpliwości. Polecam moją Koleżankę dr Zawiślak-Skórzak (NZOZ OKO-RES tel 17 307 02 07), po badaniu z całą pewnością odpowie na Pani pytania.
Tak. Ćwiczenia są bardzo ważne.
Zawsze mozna sprobowac choc literatura jest w tym temacie jednoznaczna.

Ewentualnie proba dobrania pryzmatow ?

Pozdrawiam

AM
Tak, może.
Dzień dobry, przede wszystkim żeby odpowiedzieć na to pytanie należałoby udać się na kosultację do poradni chorób zeza wyposażonej w synoptofor i możliwość ćwiczeń ortoptycznych. Lekarz okulista wraz z ortoptystą podejmują decyzję co do zasadności ćwiczeń i dobierają odpowiedni ich rodzaj w zależności od schorzenia. Najelepsze wyniki ćwiczeń uzyskuje się jednakże do 10 roku życia. Do rozważenia jest też dobór korekcji okularowej z dodatkiem szkieł pryzmatycznych - wtedy obraz z oka chorego może zostać nałożony na obraz z oka zdrowego i efekt dwojenia ustanie bez potrzeby stałego tłumienia.