Dieta przy SIBO

4 odpowiedzi
Witam! Jaką dietę stosować przy SIBO? Czego konkretnie unikać, a co pomaga w wyjściu z choroby?
Szanowny Pani/Panie,
SIBO jest zespołem rozrostu patologicznej flory bakteryjnej i może dawać objawy dyspepsji. Dieta w SIBO ? Stosuje się dietę odpowiednią do powikłań, które powoduje ten zespół. Do najczęstszych należy niedokrwistość megaloblastyczna (taka z niedoboru wit. B12) oraz tłuszczowa biegunka - czyli polecam spożywać produkty bogate w witaminę B12 oraz ubogie w tłuszcze, głównie chodzi o ograniczenie triglicerydów krótkołańcuchowych. Mimo wszystko SIBO ciężko jest potwierdzić i jest to raczej rozpoznanie stawiane przez wykluczenie innych schorzeń o podobnym przebiegu np. IBS - zespół jelita nadwrażliwego. Dieta proponowana w tych schorzeniach to dieta FOODMAP - ograniczenie cukrów prostych w dużym skrócie. W badaniach naukowych ma bardzo dobre wyniki.
Ogólnie leczenie polega na podaniu antybiotyku, najbezpieczniejsza jest Ryfaksymina 400 mg co 8h przez 7-14 dni. Antybiotyk ten działa, tylko miejscowo i "zabija" te złe bakterie, pozostawiając dobre szczepy bakterii nienaruszone. W badaniach naukowych odniósł największy sukces, ponieważ przynosił ulgę w dolegliwościach pacjentów związanych z SIBO, IBS (zespołem jelita nadwrażliwego).
Z wyrazami szacunku,
Konrad Lewandowski

W leczeniu choroby pomaga eliminacja czynników sprzyjających nadmiernej bakteryjnej kolonizacji jelita cienkiego. jedna z częstszych przyczyn jest stosowanie leków zobojętniających kwas solny w żołądku, czyli leków z grupy inhibitorów pompy protonowej w sposób katastrofalny nadużywanych w Polsce. Oczywiście mogą być inne przyczyny jak choćby przebyte zabiegi operacyjne, utrudniony pasaż jelitowy, dieta ,i wiele innych .Chorobę należy zdiagnozować ( w sposób praktyczny) na podstawie objawów klinicznych, dokładnego wywiadu. Pomocne mogą być testy czynnościowe , także dieta a FODMAP, eliminacja niektórych leków, poprawa motoryki p.pokarmowego oraz leki np. rifaksymina.
Dieta FODMAP (mp.pl)
Small Intestinal Bacterial Overgrowth jest spowodowany różnymi pierwotnymi przyczynami. Nie ma w takiej sytuacji jednorodnej terapii w tym terapii dietetycznej. Zazwyczaj początkiem terapii jest antybiotykoterapia. Dietetyczne leczenie w duzym stopniu zależy od objawów (inne jest w przypadku biegunki, inne w zaparciach). Na podstawie jakich testów (testów mikrobiologicznych z jelita cienkiego, oddechowych czy też z p-aminobenzenem) postawiono to rozpoznanie ?