Dieta przy raku i witaminy z grupy B

5 odpowiedzi
Dzień dobry. Moja mama lecząca się na raka usłyszała od onkologa opinię, że powinna unikać witamin z grupy B, zwłaszcza B12. Była dość zaaferowana, więc nie pamięta dokładnie szczegółów tej rozmowy. Chciałbym usłyszeć inne opinie, po pierwsze czy to prawda, a jeśli tak to jaką powinniśmy przyjąć postawę,czy unikać pokarmów w których występują? Co z mięsem i jajkami w których występują duże ilości tych witamin. Czy mama powinna zażywać magnes bez witaminy B6? Jeśli nasuwają się państwu jakieś istotne wskazówki dietetyczne przy raku będę wdzięczny za każdą wskazówkę. Pozdrawiam
Szanowna Pani
Na ten temat usłyszy Pani bardzo wiele opinii. Moim zdaniem nie należy zbytnio demonizować problemu. Za mało mam informacji: gdzie zlokalizowana choroba, w jakim stopniu zaawansowania, jak leczona, jakie są wyniki leczenia aby wypowiadać się o stosownym sposobie odżywiania. Jedynie lekarz prowadzący posiada taką wiedzę i powinien wyczerpująco wypowiedzieć się na ten temat. Ogólnie mówiąc nie czynił bym jakichkolwiek drastycznych ograniczeń dietetycznych jedynie z powodu zawartości w pożywieniu witamin z grupy B. Są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jaki rak występuje u mamy ,czy mama zakończyła leczenie , czy jest w trakcie?
Konsultacje onkologiczne dotyczą danego pacjenta , a nie raków ogólnie.
Każdy ma swoje zalecenia.Proszę o więcej informacji o mamy chorobie.
Dieta urozmaicona,wysokobiałkowa.Nie stosować wit.B12 extra w injekcjach
Szanowny Panie,

Sprawa jest dość złożona. Generalnie nie ma przeciwwskazań do diety bogatej w witaminy (z dużą zawartością warzyw i owoców) - jest to optymalny sposób odżywiania zarówno dla osób zdrowych, jak i chorych.

Witaminy w formie preparatów farmaceutycznych to nieco inna sprawa. Tabletki mogą zawierać wiele substancji pomocniczych. Zawartość farmaceutyków może również obejmować jedynie pewne formy witamin (naturalnie związki chemiczne występują w różnych izoformach), a ich przyjmowanie może prowadzić do zaburzenia równowagi tych form. To z kolei może powodować zaburzenia przemiany materii, zwłaszcza w zakresie reakcji oksydacji i redukcji, i w szczególnych sytuacjach uszkadzać mechanizmy związane z niszczeniem komórek nowotworowych. Preparaty te mogą również wchodzić w interakcje z lekami cytostatycznymi (w trakcie chemioterapii).

Innymi słowy, nie przeceniałbym roli witamin w procesie powstawania czy leczenia raka. Jako jeden z elementów środowiskowych, witaminy mogą mieć wpływ na niektóre procesy związane z biologią nowotworu. Rozsądna, zdywersyfikowana dieta (zawierająca również mięso i jajka!) i niewielkie ilości "sztucznych" witamin przyjmowane z innych przyczyn nie są czynnikami ryzyka niepowodzenia leczenia przeciwnowotworowego, o ile nie wchodzą w wyraźne interakcje z aktualnie stosowaną chemioterapią.

Z poważaniem,
dr n.med. Michał Lewandowicz
Witam,
w chorobach nowotworowych zaleca się dietę praktycznie taką samą jak w chorobach ukł. krążenia, oczywiście są wyjątki.
Czasem pacjenci otrzymują szczególne zalecenia dietetyczne, np. ze względu na rodzaj leku który otrzymują i jego metabolizm (np. niektóre cytostatyki i leki celowane nie mogą być kojarzone z grejpfrutem).
W czasie chemioterapii zaleca się posiłki lekkostrawne z ostrożnym spożywaniem produktów mlecznych, surowych owoców i warzyw - mogą przyczyniać się, nasilać biegunkę.
Co do witamin, chodzi o to, aby w czasie chemioterapii (o ile nie ma jakichś szczególnych wskazań, bo np. do leku o nazwie pemetreksed wręcz obligatoryjnie pacjent musi otrzymywać witaminę B12!) nie stosować witaminowych suplementów, "bomb" witaminowych. Chemioterapią wywołujemy efekt oksydacyjny - tak m.in. umiera komórka nowotworowa, witaminy to antyoksydanty, tak więc poniekąd "psują" ten efekt, który dla nas jest pożądany w walce z chorobą.
Każda suplementacja - witamin, magnezu, wapnia, potasu, żelaza itd. - musi być medycznie uzasadniona. Nie stosuje się tych preparatów profilaktycznie, na zapas.
Polecam po prostu racjonalne odżywianie. Organizm na pewno da znać, ze czegoś nie toleruje...