Dieta i leki w ciąży

5 odpowiedzi
Dobry wieczór jestem 23-letnią kobietą, obecnie jestem w 5 tygodniu ciąży i mam takie pytanie. Ile posiłków dziennie powinnam jeść żeby nie zaszkodzić dziecku i czy takie leki jak Montelucast, Zyx i Symbicord Turbuhaler przyjmowane na stałe nie zaszkodzą dziecku?
Witam,
1. ilość posiłków , ich kaloryczność zależy od wyjściowego BMI ciężarnej , czy ma np.cukrzycę itp. ogólnie jesli jest to zdrowa ciężarna ilość posiłków nie ma znaczenia , należy tylko zwrócić uwage na przyrost masy w trakcie ciąży 2. co do wymienionych leków zasada jest taka że im mniej leków tym lepiej zwłaszcza w I trymestrze ciązy , leki w wiekszosci nie są przebadane u ciężarnych , wiec zawsze nalęzy rozważyć ryzko i korzysci wynikajace z terapii / leczenie astmy w ciązy nalęży skonultować z lekarzem pulmonologiem.

Proszę koniecznie skonsultować się z lekarzem który zalecił powyższe leki...mogą one wpłynąć na przebieg ciąży
Szanowna Pani,
W ciąży należy odżywiać się normalnie. Liczba posiłków nie jest istotna. Urozmaicona, bogatobiałkowa dieta, dużo warzyw i owoców, 1 tabletka kwasy foliowego (Folic). Na pewno nie należy jeść "za dwoje". Przyjmujemy tylko takie leki które są niezbędne i z których nie można zrezygnować. W tej sprawie szczegóły należy uzgodnić przy współpracy położnika z lekarzem rodzinnym lub innym specjalistą leczącym ciężarną. Życzę dużo zdrowia, zapraszam na konsultację.
Szanowna Pani, - proszę się odżywiać normalnie- jak dotychczas i spełniac rozsądnie swoje "zachcianki". do 9 tc w miarę możliwości unikać wszelkich leków - organogeneza. Nie bada sie wpływu loków na ciążę do 9 tc jak i do późniejszych tygodni. brak możliwości stworzenia grupy kontrolnej. pzdr a.
Zyx można, pozostałe tylko w wyjątkowych przypadkach. Montelucast nie może być stosowany z teofiliną ( czyli nie pić herbaty i kawy ).