Dieta 1000 kalorii - czy jest bezpieczna

1 odpowiedzi
Dzień dobry,
mam pytanie odnośnie diety 1000 kalorii. Ostatnio dostałem takie zalecenie od swojego lekarza. Czytałem jednak w sieci różne opinie. Co Pan o niej sądzi ? Obecnie ważę 105kg, mam 33 lata i chciałbym schudnąć - czy taka dieta to dobry pomysł dla mnie ?
Pozdrawiam
Dzień dobry,
dieta 1000 kcal to dieta, która faktycznie może być niebezpieczna dla zdrowia, szczególnie w dłuższym okresie czasu. Istnieją zalecenia do diet na takim poziomie (800-1000 kcal), lecz głównie przed zabiegami bariatrycznymi, kiedy przygotowujemy się do operacji, a zbyt duża masa ciała może przyczynić się do licznych komplikacji w trakcie i po zabiegu.
W pozostałych jednak przypadkach ja odradzam stosowanie takich diet. Proszę obliczyć swoją podstawową przemianę materii (różnych wzorów znajdzie Pan sporo w sieci - ja korzystam ze wzoru Harrisa-Benedicta), gdzie w oparciu o wzrost, aktualną masę ciała i wiek wyliczy Pan minimalną ilość kalorii, którą powinien Pan przyjmować (nie mogę podać od razu wartości, bowiem w wiadomości nie podał Pan swojego wzrostu). To ilość energii niezbędna wyłącznie do funkcjonowania narządów wewnętrznych i ta wielkość to minimalna ilość energii, którą ja bym zalecał. Prawdopodobnie jednak sugerowałbym mimo wszystko i tak większą podaż energii - w dłuższym okresie czasu przyniesie to o wiele atrakcyjniejsze efekty. Niemniej jednak bez względu na wzrost minimalne wartości zaczynają się od 2000 kcal dla osoby w Pana wieku i przy obecnej masie ciała.

Oczywiście być może istnieją inne powody, dla których lekarz zalecił tak ubogoenergetyczną dietę, ale musiałbym poznać dokładnie jaki jest Pana stan zdrowia, ewentualne choroby towarzyszące, itd.

W razie pytań lub wątpliwości pozostaję do dyspozycji.