Diagnostyka chorób jelit - czy tylko kolonoskopia daje pewność?

4 odpowiedzi
Witam. Mam 27 lat. Zwracam się do Państwa z pytaniem, które od dłuższego czasu nie daje mi spokoju, a nasilenie się objawów ostatnimi czasy skłoniło mnie do opisania problemu. Od prawie dwóch lat borykam się z problemami jelitowymi. Pomimo wcześniejszych badań, które nie wykazały niczego niepokojącego rozważałem powtórną wizytę u lekarza, jednak ubiegła mnie kolka nerkowa – trzy miesiące temu trafiłem na SOR z rozdzierającym bólem brzucha. Zrobiono mi – jak na moje niewprawne oko – dość szeroki zestaw badań, obejmujący RTG (kręgosłupa lędźwiowego krzyżowego w dwóch rzutach i jamy brzusznej) , USG jamy brzusznej oraz badanie krwi (morfologia, chlorki, CRP, GFR, KREA, glukoza). Prócz kamienia, który opuścił nerkę i poszerzonych kielichów nerkowych nie znaleziono niczego niepokojącego.

Kilka dni temu w czasie oddawania stolca poczułem silny ból, a na papierze pojawiła się jasnoczerwona krew. Krwawienia pojawiały się jeszcze przez trzy kolejne dni (nie zawsze). W związku z powyższym pragnę zapytać, czy mogło zdarzyć się tak, że pomimo wykonania powyższych badań nie rozpoznano jakiejś poważnej choroby, np. nowotworu? Czy jedynym badaniem pozwalającym na skuteczną diagnostykę jelit jest kolonoskopia?

Dodam, że we wspomnianym, wcześniejszym okresie również poddawałem się badaniom (krew, mocz, USG jamy brzusznej), które nie wykazały nieprawidłowości (poza śladami stłuszczenia wątroby). Pomimo to cały czas odczuwałem naprzemienne zaparcia i biegunki, najczęściej o łagodnym charakterze. Odczuwam również dyskomfort lub lekkie bóle w obrębie całej jamy brzusznej, przy czym wymienione powyżej objawy naprzemiennie nasilają się lub ustępują - np. czasami przez kilka tygodni nie odczuwam żadnych dolegliwości, a po kolejnych dwóch miesiącach przez kilka dni odczuwam kłucie w podżebrzu lub dyskomfort w dolnej części podbrzusza.

Będę bardzo wdzięczny za udzielenie odpowiedzi.
Witam! Z Pana opisu należy wnioskować, iż obecne problemy są innej natury niż wcześniej opisywane. Jeśli chodzi o kolonoskopię jest najlepszym sposobem diagnozowania chorób jelita grubego. Jasno czerwona krew może być objawem pękniętej szczeliny odbytu. Jednak konieczna jest wizyta u lekarza, zapraszam Marek Dotka

ból i krew to typowe objawy szczeliny i nie wymagaja kolonoskopi aby ją rozpoznac i leczyć inne objawy mogą sugerować jelito drażliwe lub inne patologie trzeba skonsultowac sie z gastrologiem lub proktologiem
Szanowny Panie, nie wiem dlaczego w wieku 27 lat martwi się Pan o możliwość nowotworu w obrębie przewodu pokarmowego? Czy w rodzinie występowały nowotwory w młodym wieku? Nieodpowiadając na Pana pytanie, ale wyczuwając Pana intencję - myślę, że to nie nowotworu jelita powinien Pan poszukiwać (chyba, że jest jakieś zaburzenie rodzinne o którym Pan nie wspomniał)- dolegliwości które Pan opisuje - krew w stolcu i ból - mogą być związane z róznymi chorobami proktologicznymi - szczelina, zakrzep przyodbytowy itd., które wymagają leczenie u proktologa - wcale w pierwszej kolejności nie należy wykonywać kolonoskopii - chyba, że po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu Pana, lekarz zadecyduje, że badanie będzie potrzebne w diagnostyce np. stanów zapalnych jelita. Proponuję się nie obawiać, że lekarz od razu zleci kolonoskopię ani też proszę wcale nie poszukiwać raka- najlepiej proszę udać się do lekarza proktologa, który na pewno wyjaśni przyczynę krwawień i bólu w ok. odbytu.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Bez zebrania dokładnego wywiadu, zbadania Pana i przeanalizowania dostępnej dokumentacji medycznej z wcześniej wykonanych badań/pobytów w szpitalu ciężko tutaj będzie pomóc, badania zawsze należy interpretować w kontekście stan klinicznego pacjenta. Opisane przez Pana objawy (bóle brzucha, biegunki/zaparcia) oraz epizody krwawienia przemawiają za tym, że może być u Pana potrzebne wykonanie kolonoskopii (jednakże, wcześniej należy skonsultować się lekarzem, który Pana zbada). USG oraz RTG brzucha mogły nie pokazać wszystkiego co się dzieje w jamie brzusznej. Przyczyny krwawienia mogą być różne, w tym łagodne, jak np. choroba hemoroidalna. Należy też pamiętać o szczelinie odbytu, która typowo powoduje bóle w odbycie przy wypróżnieniu i też dawać objawy krwawienia z odbytu jasną krwią. Różne choroby mogą także współistnieć. W tak młodym wieku raczej nie obawiałbym się nowotworu (co nie zwalnia lekarza z obowiązku wykluczenia go), należałoby jednak pomyśleć czy przyczyną Pana dolegliwości bólowych nie jest choroba zapalna jelit lub czynnościowe zaburzenie funkcji jelit. Przyczyny mogą być także inne. Niemniej jednak, kolonoskopia jest najlepszą metoda oceny błony śluzowej jelita grubego. Z całą pewnością wymaga Pan konsultacji lekarskiej w celu zaplanowania diagnostyki, w tym rozsądnej kwalifikacji do kolonoskopii (lekarz oceni czy badanie jest konieczne, trzeba też pamiętać, że w niektórych ostrych stanach należy poczekać z wykonaniem kolonoskopii) i być może zaplanowania innych badań, a także w celu wykonania badania proktologicznego. Pozdrawiam serdecznie!