Depresja i problemy okulistyczne

4 odpowiedzi
Witam serdecznie!
Od lipca czułam ogromne przygnębienie i pod koniec sierpnia poprosiłam psychiatrę o lek na depresję. Miałam już wcześniej dwa epizody depresji (19 lat temu i 4 lata temu), które szybko i dobrze się wyleczyły. Teraz wraz z podaniem leków antydepresyjnych w sierpniu pojawiły się jednocześnie problemy ze wzrokiem. Okazało się, że mam wadę wzroku, nadwzroczność, czego wcześniej nie wykryto u mnie, choć od kilku lat systematycznie się badałam, bo stosuję okulary do czytania. Mam obecnie 51 lat. Od sierpnia do dziś psychiatra zmienił mi już wiele razy zestawy leków, bo mam co prawda okulary do noszenia przy wykrytej wadzie, ale odczuwam stale mgłę na lewym oku. Okulary są dla mnie również problemem i mam już trzecią parę, bo nie mogę się psychicznie do nich dostosować. Byłam u 3 okulistów, żaden z nich nie stwierdził niczego poza wadą wzroku. Czy przepisywane leki przez psychiatrę (na depresję i przeciw lękom) mogą trwale uszkadzać wzrok? Przez te zaburzenia widzenia jestem w permanentnym stresie i moja kuracja przeciw depresji nie odnosi dobrych skutków. Właściwie nie wiem już, do kogo się zwrócić. Ponownie do okulisty? Czy kontynuować kurację przeciw depresji, którą prowadzę już od 3 miesięcy i nie mogę wrócić do równowagi, bo stale jestem zablokowana złym widzeniem? To jakieś błędne koło. Czy problemy z akceptacją okularów mogą mieć podłoże psychogenne? Skąd ta mgła na lewym oku dręcząca mnie bardzo? Obecnie od tygodnia stosuję leki: Pregabalin 75mg i edronax 2mg. Miałam już różne zestawy leków przez te 3 miesiące. Albo były skutki uboczne, albo lek nie działał, a ostatnio nie wychodziłam już z łóżka. Bardzo schudłam przez ten czas i zamiast poprawy odseparowałam się całkowicie od życia. Jestem cieniem siebie samej. Wcześniej byłam dwa razy w życiu chora na depresję, ale tak tragicznie ze mną nie było. Psychiatra (po skonsultowaniu z innym) radzi, aby obecne leki zażywać następne dwa tygodnie, aby dać im szansę zadziałać. Ja znów boję się, że jeszcze bardziej pogorszą mi wzrok. Nigdy w życiu nie byłam jeszcze w takim impasie. W sierpniu miałam robiony zabieg estetyczny z wypełniaczem policzków i zastanawiam się, czy to on może być powodem problemów ze wzrokiem. Myśli kłębią mi się nieustannie wokół wzroku i nie jestem już sobą. Psychiatra zaproponował konsultację neurologa, dla wykluczenia ewentualnych zmian o podłożu neurologicznym.
Jak te dwa problemy (oczy - depresja) rozwikłać? Jak wrócić do normalnego funkcjonowania?
Elwira
Rzeczywiście leki p-depresyjne mogą spowodować zaburzenia widzenia, głównie akomodacji - np. przy przenoszeniu wzroku z dali do bliży i odwrotnie gałka oczna nie dostosowuje się dostatecznie sprawnie i to powoduje niewyraźne widzenie. Czy to może być "mgła", zwłaszcza na jednym oku, to nie wiem. Myślę, że jedynym sposobem sprawdzenia byłoby czasowe odstawienie leków i ocena czy objaw ustępuje, jeśli nie to przyczyna jest inna. Nie wiem czy mgła występuje stale czy tylko w okularach, jeśli tak, to może jednak dobór okularów nie jest właściwy. Z kolei na ile wypełnienie policzków może mieć wpływ na to, co dzieje się w oczodole może odpowiedzieć okulista.

Witam

problem jest złożony i bez osobistego zbadania niestety nie jestem w stanie nic konkretnego Pani poradzić

z poważaniem

M.Skarbek
Pani Elwiro!
Nawracające epizody depresyjne to duży problem tak dla pacjenta jak i dla lekarza. Pojawiające się kolejne epizody ustępują coraz niechętniej. Ale zwykle ustępują choć oczekiwanie na poprawę trwa dłużej.
Odpowiadam na pytania:
przepisywane leki nie uszkadzają trwale wzroku, mogą natomiast przejściowo wpływać na jakość widzenia.
zła adaptacja do okularów może mieć podłoże psychogenne
nie wiem czy "zabieg estetyczny" mógł spowodować zaburzenie widzenia - nie znam się na medycynie estetycznej. Chyba nie mógł, ale dobrze byłoby spytać lekarz, który zabieg wykonał.
Oba leki obecnie przepisane Pani, choć prawidłowo stosowane w depresji, mogą dawać objawy uboczne pod postacią zburzeń widzenia. Jak ten problem rozwikłać może zadecydować jedynie lekarz leczący. Rozumiem intencja leczącego psychiatry, jeśli chodzi o konsultacje neurologiczną - przy dłużej utrzymujących się objawach depresji warto sprawdzić i podłoże organiczne.
W sumie: choć nie łatwo żyć w błędnym kole wpływających na siebie objawów - zaburzenia widzenia i depresja - mam nadzieję, że uda się Pani z tego wyjść. Może zasugerować lekarzowi leczącemu dodanie do już przepisywanych leków, jakiegoś środka kojącego? Może będzie łatwiej oczekiwać na pozytywne rezultaty?
Życzę zdrowia!
Witam.

Ważne jest, że dwa poprzednie epizody choroby były leczone psychiatryczne z poprawą. To przemawia na korzyść stosowania leków. Jeśli chodzi o powiązanie Pani obecnych objawów "okulistycznych" z zażywaniem leków psychiatrycznych to ja osobiście nie słyszałem o takim ich wpływie i nie mam takich doświadczeń ze swojej praktyki. Nie mam też doświadczeń z Edronaxem. Producent pizzę o możliwych zaburzeniach akomodacji. Trudno mi się wypowiadać czy takie zaburzenia mogłaby Pani odczuwać tak jak to Pani opisuje. Mam wrażenie, że ten temat jest szeroko dyskutowany z Pani lekarzem psychiatrą. Może jest to jakaś forma somatyzacji? Warto przyjrzeć się temu objawowi. Wspomina Pani o interwencji chirurga plastycznego. Może te dwie sprawy są ze sobą powiązane? Myślę, że przede wszystkim trzeba szczerze porozmawiać ze swoim lekarzem psychiatrą. Może tym razem potrzebna będzie również psychoterapia?

Pozdrawiam serdecznie.