depresja dwubiegunowa- jak pomóc osobie która nie chce się leczyć?

3 odpowiedzi
Moja dziewczyna ma depresje dwubiegunową. Nie jest to potwierdzone przez lekarzy, natomiast wszystkie objawy doskonale ją odzwierciedlają, powiedziałbym nawet że to "szkolny przykład" tej choroby. Doskonale o tym wie i nie chce poddać się leczeniu, mimo że jest świadoma, że prowadzi to do klęski . Jest po ciężkich przeżyciach (urodzenie dziecko w wieku 17 lat, rozwód w wieku 20 i napięta sytuacja w domu i wiele inncyh)
W tym momencie już się nawet do mnie nie odzywa, ponieważ bardziej fascynują ją nowo poznane osoby i spędza cale wieczory i noce na telefoniczne rozmowy z nimi.
Czy jest możliwość pomóc takiej osobie bez potrzeby jej osobistej wizyty u psychologa. Czy terapia osób trzecich którzy później będą z nią rozmawiali może zaowocować poprawą stanu zdrowia?
Dzień dobry, niezbędne jest podjęcie terapii bezpośrednio przez tę osobę, osoby bliskie mogą sięgać oczywiście po wsparcie, jednak leczenie podejmuje sama zainteresowana.

Dzień dobry. W przypadku takiego rozpoznania zdecydowanie wskazana jest pomoc specjalisty i podjęcie leczenia. Poza wyjątkowymi sytuacjami np. zagrożenia życia nikogo nie można do tego zmusić. Szczególnie trudne jest to w fazie manii, w której prawdopodobnie obecnie znajduje się Pana dziewczyna. Osoby cierpiące z powodu zaburzeń afektywnych dwubiegunowych są bardziej skłonne do przyjmowania pomocy w czasie kiedy ich nastrój się obniża. Wówczas jest większa szansa aby namówić Pańską dziewczynę na pierwszą konsultację. Nie jest jednak możliwa pomoc takiej osobie bez jej obecności i woli podjęcia leczenia. Jednak rozumiem, że problem w pośredni sposób dotyka również Pana poprzez relację z nią. Dlatego z pewnością warto spotkać się z psychologiem, który może udzielić Panu wsparcia a znając sytuację Państwa na bieżąco udzielić Panu bardziej szczegółowych wskazówek. Życzę powodzenia.
Witam, o ile wiem nie można nikogo zmusić do leczenia się wbrew jego woli. Szczególnie, że jak Pan pisze nikt jeszcze nie zdjagnozował choroby. Nie można też nikogo skierować do szpitala psychiatrycznego bez wyroku sądu. Podane przez Pana zachowanie dziewczyny
nie upoważnia do wysnuwania jakichkolwiek wniosków diagnostycznych w sugerowanym przez Pana kierunku. Myślę, że być może godnym rozważenia byłoby wspólne skorzystanie z terapii par.
Konkretna odpowiedź na Pana pytanie : NIE
Pozdrawiam serdecznie