Czym się różni psycholog od psychiatry?

4 odpowiedzi
Mam pytanie, które być może wyda się komuś banalne. Jednak ja nie znam się na medycynie i dlatego chciałabym dowiedzieć się od specjalisty: czym się różni psycholog od psychiatry? Przyznam, że psychiatra kojarzy mi się z ciężkimi przypadkami, wymagającymi zamknięcia w szpitalu. Aczkolwiek, nie chcę kierować się stereotypami. Pytam, ponieważ dowiedziałam się, że przyjaciółka chodzi do psychiatry.
Psychiatra posiada wykształcenie medyczne jak każdy lekarz oraz ponadto specjalizację w zakresie psychiatrii, natomiast psycholog nie wykonuje zawodu lekarza, jest to osoba, która ukończył studia na kierunku psychologia.
Psychiatria różni się od psychologii faktem, iż jest ona nauką medyczną, psychologia zaś jest subdyscypliną filozoficzną, która wyrosła na samodzielną naukę społeczną.

Dzień dobry, tłumacząc różnicę pomiędzy psychiatrą a psychologiem w dużym skrócie: psychiatra to lekarz medycyny, natomiast psycholog to osoba która ukończyła pięcioletnie studia psychologiczne, psychologia jest nauką okołomedyczną, natomiast studia na tym kierunku nie uprawniają np. do wystawiania pacjentom recept. Może Pani spotkać się także z terminem: psychoterapeuta. Jest to osoba która prowadzi terapię indywidualną, grupową lub rodzinną i ukończyła specjalistyczne szkolenie terapeutyczne , które daje uprawnienia do pracy w zawodzie terapeuty.
Pozdrawiam serdecznie!
Witam,
Psychiatra to osoba która ukończyła m e d y c y n ę i zrobiła specjalizację z psychiatrii, czyli jest lekarzem. Potrafi postawić diagnozę oraz zajmuje się leczeniem zaburzeń psychicznych przy pomocy leków.
Psycholog, to ktoś, kto skończył p s y c h o l o g i ę, i nie jest lekarzem.
Jeśli w trakcie studiów psycholog zrobił specjalizację kliniczną, to potrafi przeprowadzać testy psychologiczne i postawić diagnozę.
Psychoterapię prowadzi p s y c h o t e r a p e u t a. Zostać nim może zarówno psycholog jak i psychiatra a także absolwenci innych kierunków, jeśli ukończą 3-4 letnie szkolenie w zakresie psychoterapii.
Psycholog,terapeuta pomaga osobom które mają problemy,które doświadczają kryzysu,nie radzą sobie z emocjami.Psychiatra jest lekarzem i leczy konkretne choroby.
,pozdrawiam
Psycholog skończył psychologię a psychiatra medycynę :)) to podstawowa różnica... psycholog nie może przepisywać też leków. Wszystko zależy od konkretnego przypadku, zazwyczaj psycholog/psychoterapeuta współpracuje z psychiatrą .