Czym jest wieloogniskowe demielinizacyjne zapalenie OUN?

2 odpowiedzi
Trafiłam do szpitala z ostrym zapaleniem (uszkodzeniem) nerwu trójdzielnego. Opadająca powieka, podwójne widzenie, niemożność przyginania głowy do klatki piersiowej, mrowienie i drętwienie dłoni, ogólne chodzenie po ścianach z ostrym zaburzeniem błędnika w wyniku utraty wzroku, często bezład kończyn, górnych lub dolnych i zaburzenia mowy. Jestem po kilkudniowej kuracji sterydowej w szpitalu, podwójne widzenie minęło, zostało wiele innych objawów, jak chociażby trwające kilka sekund zaburzenia mowy, czucia, czasem wzroku, niemożność poruszania rękami, czy całkowity bezruch. Na wypisie mam „wieloogniskowe demielinizacyjne zapalenie OUN". Chciałabym się dowiedzieć co to takiego jest?
Witam Panią,
Wymaga Pani dokładnej diagnostyki neurologicznej.
Zmiany demielinizacyjne mogą sugerować stwardnienie rozsiane, które trzeba wykluczuć.
Myślę, że te działania będą podjęte.
Z poważaniem,
Dr Dawid Sobański

Wieloogniskowe demielinizacyjne zapalenie OUN jest nie do końca poznaną jednostką chorobową. Istotą uszkodzenia tkanki nerwowej w tej chorobie jest uszkodzenie komórek nerwowych OUN i /lub upośledzenie przewodzenia w poszczególnych włóknach nerwowych (z odpowiednią utratą ich funkcji) w wyniku działania na nie przeciwciał do własnych komórek nerwowych. Właśnie miejsce, w którym działają przeciwciała i stopień uszkodzenia komórek nerwowych decydują o objawach, które Pani opisała oraz o tym, jak długo będą te objawy trwały. Biorąc ogólnie pod wpływem leczenia objawy te z biegiem czasu łagodnieją, czasami znikają. Powrót do zdrowia jest długotrwały i wiąże się z długotrwałą rehabilitacją oraz leczeniem usprawniającym w ośrodkach specjalizujących się w takim leczeniu.