Czy zespolenie kości udowej należy usunąć? Czy i jakie powikłania mogą powstać w przypadku nie usuni

5 odpowiedzi
Czy zespolenie kości udowej należy usunąć? Czy i jakie powikłania mogą powstać w przypadku nie usunięcia zespoleń?
Zasadniczo jeżeli nie występują dolegliwości związane z zespoleniem nie ma bezwzględnych wskazań do jego usuwania, ponieważ jest to kolejny zabieg operacyjny. Jednak żeby ustalić konieczność usunięcia zespolenia należy wziąć pod uwagę również obraz radiologiczny.
Sugeruję wizytę:
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Zespolenie można usunąć po osiągnięciu tzw. radiologicznego i mechanicznego zrostu kości. Zwykle jest to okres ok. 12 mies. od momentu zespolenia.
Implanty do zespolenia kości wykonane są zwykle ze stali medycznej lub tytanu. Są neutralne biologicznie, czyli nie powinny powodować odczynów. Inaczej jest jeśli w czasie urazu lub zabiegu doszło do zaniesienia wewnątrz rany patogenu, który może powodować infekcję, lub gdy pacjent jest uczulony na jeden ze składników stali medycznej (chrom, molibden, inne metale rzadkie). Do tej drugiej sytuacji dochodzi bardzo rzadko (ułamek procenta). W tych sytuacjach jednak implant należy obligatoryjnie usunąć.
zespolenia wewnętrzne nie w kazdym przypadku wymagaja usuwania, istenieje ograniczona liczba wskazań bezwglednego usuniecia zespolenia, podtawowe to uszkodzenie elemetów zespolenia powodujaca ryzyko wywołania szkody w kosci lub stawie oraz infekcja w miejscu zespolenia. Pozostałe wskazania sa wzgledne, czesciej zespolenia usuwa sie u ludzi młodych ze względu na ryzyko ponownego wystapienia urazu (związane z nowym urazem np wypadek komunikacyjny) które moze spowodować złamanie i kosci i zespolenia naraz...wtedy bywa to czasem trudne w leczeniu
Większość zespoleń kości w następnie przebytych złamań nie wymaga usunięcia. Głównym wskazaniem jest odleżyna wewnętrzna związana z przewlekłym drażnieniem skóry przez płytę, infekcja czy odczyn alergiczny .
Dzień dobry!

Głównymi wskazaniami do usunięcia materiału zespolającego kości jestŁ
- infekcja okołoimplantowa
- reakcja uczuleniowa
- przemieszczenie materiału zespolającego - szczególnie wgłąb stawu lub powierzchownie pod skórę z zagrożeniem jej przebicia (np. śruba)
- bólowe drażnienie okolicznych tkanek miękkich (mięśni, ścięgien, więzadeł) podczas chodzenia i innej aktywności, siedzenia, leżenia np. na boku
- kolejne etapy leczenia operacyjnego zaplanowane w przyszłości (np. założenie endoprotezy stawu biodrowego lub kolanowego)
- planowana, niezbędna diagnostyka z użyciem rezonansu magnetycznego

Do wskazań względnych należy indywidualna chęć pacjenta, aby pozbyć się "ciała obcego" - część osób nietoleruje świadomości, że "ma coś w sobie" - pomimo braku objawów niepokojących.

Powikłania, które mogą wystąpić są przedstawione na powyższej liście.

Piotr Staszczuk