czy zazdrość jest chorobą ?

4 odpowiedzi
od kilku miesiecy spotykam sie z facetem ktory jest po rozwodzie. jestem chorobliwie zazdrosnaa. potrafie zrobic mu scene zazdrosci bo jakas inna na niego popatrzy... porownuje siebie do jego bylej , zarzucam mu ze spotyka sie z nia , ze ja kocha , ze teskni.... to wszystko jest nie prawda poniewaz marcin ma zlote serce i jest w 100 procentach szczery... a zatem jak mam radzic sobie z czyms takim ?
Witam
Zazdrość jest naturalną zdrową emocja która jest tym silniejsza im silniejsza jest namiętna więź między partnerami. Problem pojawia się wtedy gdy jest ona za mocna albo jeśli tak jak w Pani przypadku wiąże się z zarzutami które są bezzasadne. Taka zazdrość prędzej czy później prowadzi do obniżenia jakości związku a nawet może prowadzić do rozstania.

Najważniejsze w tej sytuacji to zlokalizować prawdziwe źródło zazdrości. Czy źródłem jest na przykład Pani zaniżona samoocena która nieustannie toksycznie "podpowiada" że nie zasługuje Pani na takiego partnera, przez co usilnie szuka Pani potwierdzenia swoich obaw niewłaściwie oceniając zachowanie Pani partnera.

Problem może leżeć również w obrębie Państwa komunikacji, być może jest tak że pomimo silnego zaangażowania ze strony pani partnera, nie do końca świadomie, formułuje on komunikaty, które nasilają pani zazdrość i nie pozwalają poczuć się Pani bezpiecznie w obrębie waszego związku.

Aby móc trafnie zdiagnozować sytuację oraz zaproponować strategie rozwiązani problemu, sytuacja wymaga głębszej analizy w bezpośredniej rozmowie z Państwem podczas wizyty w moim gabinecie. Zapraszam do kontaktu :)

Pozdrawiam
Radek Szafrański
Psycholog, Psychoterapeuta
Sugeruję wizytę: - 130 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Początki związku może cechować naturalna niepewność partnerów i duży poziom emocji. Dopiero się poznajemy, uczymy się swoich reakcji, mamy wspólne nowe doświadczenia. Pozwoli nam to z czasem poczuć się bezpieczniej i pewniej w związku. Mam poczucie, że akty zazdrości mają dać Pani te pewność poprzez deklaracje ze strony partnera. To taka droga na skróty, czasami męcząca i generującą negatywne emocje. Ważne jest, aby przekierować uwagę na Pani relację z partnerem, skoncentrować się na tym co dzieje się między wami tu i teraz. Powodzenia
Witam, pytanie czy w ogóle starała się już Pani coś z tym zrobić. Dobrze byłoby skonsultować się z psychologiem i poszukać podłoża takich emocji i uczuć może nie chodzi wcale o zazdrość? Proszę się umówić i wspólnie z psychologiem zastanowić się dlaczego tak sie dzieje i co dalej z tym robić.
Szanowana Pani,

Myślę, że źródło Pani problemu jest w Pani niskiej samoocenie. Swojego partnera opisuje Pani w pozytywnym kontekście, więc nie jego zachowanie jest problemem. Z Pani pytania i z przedstawionego opisu sytuacji wynika, że jest Pani bardzo mocno zazdrosna o swojego partnera. Lęk, którego następstwem jest agresja skutkująca awanturą, może pochodzić właśnie z niskiej samooceny. Jeśli byłaby Pani pewna swojej wartości i atrakcyjności, nie reagowała by Pani w opisany sposób. Aby zmienić swoje zachowanie należy w tym przypadku skupić się na samoocenie. Czy według Pani jego była żona jest atrakcyjna, czy przedtem była Pani w związku?

Pozdrawiam serdecznie.