Czy zawsze przy leczeniu zęba który był już leczony kanałowo należy ponownie przeleczyć kanał? Miała

2 odpowiedzi
Czy zawsze przy leczeniu zęba który był już leczony kanałowo należy ponownie przeleczyć kanał? Miałam mocno zniszczoną koronę zęba , część plomby po 5 latach pękła i wypadła. Chciałabym ratować ten ząb i założyć na niego koronę porcelanową jednak mam obawę co do ponownego przeleczenia kanału stąd pytanie.
W zębach, które były kiedyś leczone kanałowo może dojść do wznowy stanu zapalnego ze względu na nieliczne bakterie, które pozostają w drobnych kanalikach zęba po wykonanym leczeniu. Kiedy dojdzie do wznowy, zależy od wielu czynników - przede wszystkim od jakości leczenia kanałowego i odporności pacjenta. Niektore zęby po leczeniu kanałowym utrzymują się w dobrym stanie przez wiele lat, a niektore tylko kilka miesięcy lyb tygodni. Jeżeli badania wykazały wznowę rozwiązaniem jest ponowne leczenie kanałowe lub usunięcie zęba i odbudowa braku zębowego. Wykonanie ponownego leczenia kanałowego przed założeniem korony jest jak najbardziej zasadne. Może jednak okazać się, że po pewnym czasie od zalozenia korony dojdzie do kolejnej wznowy, co najczęściej wiąże się z koniecznością usunięcia zęba lub bezpowrotnego usunięcia korony protetycznej, a nastepnie kolejnego leczenia kanałowego i wykonania nowej korony.

Witam
W sytuacji kiedy w zębie leczonym kanałowo dojdzie do powstania ubytku próchnicowego drążącego aż do materiału wypełniającego kanały, lub w wyniku urazu zęba, złamania ściany, powstania nieszczelności odbudowy (wypełnienie, korona, nakład, itd. ) przez którą bakterie z jamy ustnej mogę się przedostać do kanałów i ponownie je zainfekować (tzw. przeciek wtórny), sytuacja taka jest wskazaniem do ponownego leczenia endodontycznego (rewizji), przed wykonaniem nowej odbudowy.
Pozdrawiam.
Tomasz Żuchowski