Czy zajmuje się Pan również osobami jąkającymi się?

3 odpowiedzi
Witam. Mam 25 lat i jestem osobą jąkającą się. Myślę żeby oprócz leczenia logopedycznego, na które cały czas uczęszczam rozpocząć leczenie psychologiczne. Czy prowadził Pan kiedyś pacjenta z tego tupu przypadłością i czy Pan też się zajmuje leczeniem tego zaburzenia?

Pozdrawiam
Dzień dobry, niezależnie od tego czy jąkanie jest objawem stricte neurologicznym czy nie, może Pan podjąć u mnie leczenie. Zależnie od powodu jąkania inne będą natomiast cele leczenie. Jeśli dysponuje Pan opinią neurologa proszę zabrać ją ze sobą na pierwszą konsultacje. Pozdrawiam JB

Witam,

Bez pierwszej wizyty, na podstawie tak lakonicznego opisu trudno postawić diagnozę czy Pana(i) problem ma przyczynę natury psychicznej. Dokładna etiologia jąkania nie jest znana, to w ostatnich latach główne przyczyny upatruje się w genetyce i w fizjologii układu nerwowego. Z opisu nie wynika czy to jest jąkanie rozwojowe czy nabyte (w tym drugim przypadku przyczyny natury psychicznej są bardziej prawdopodobne niż tym pierwszym). Jeśli jąkanie jest powiązane z fobią społeczną to psychoterapia może mieć sens pracuje się wtedy nad poprawą komunikatywności, ale z innego punktu widzenia - jako uzupełnienie logoterapii.

Adam Zawielak
#psychologpoznan
#psychoterapeutapoznan
#terapeutapoznan
Dzień dobry,

tak, pracuje. Zakładając jednak, że jąkanie się ma przyczyny psychogenne. Proponuję, więc 2-3 sesje konsultacyjne w gabinecie - wtedy będę mógł ocenić jaką genezę mają Pana trudności i czy mogę Panu pomóc.

Z poważaniem.
Adam Zajączkowski