Czy wynik TK zatok jest prawidłowy?

4 odpowiedzi
Odebrałam dziś wynik TK zatok i nie wiem, czy jest to wynik akceptowalny czy wymaga wizyty lekarskiej i rozpoczęcia leczenia? Tomografię zrobiłam kontrolnie, gdyż od lat w sezonie jesionko-zimowym mam częste problemy z zatokami i zatkanym nosem. Mam 39 lat.Opis: „”Dyskretne zgrubienie śluzówki w zachyłku bocznym zatoki klinowej po STR. Lewej. Poza tym zatoki oboczne nosa powietrzne, bez zmian. Wszystkie kompleksy ujściowo-przeowodowe drożne. Przegroda nosa dyskretnie pokrzywiona z wytworzonymi drobnymi kolcami kostnymi na obie strony. Nosogardło drożne".
Opis TK zatok wskazuje że jest w zasadzie ok; jeśli nie ma innych objawów to jeśli chodzi o opis TK to bym się raczej "nie czepiał"
pozdr
Stanisław Nitek

uważam że bez obejrzenia pacjenta, rozmowy i obejrzenia CT nie powinno się decydować o diagnozie i postępowaniu.
TK zatok jest w porządku. Samych zatok nie trzeba leczyć, ale wizyta jest konieczna. Trzeba w badaniu (nie w TK) ocenić przegrodę i małżowiny nosowe. Trzeba udrożnić nos farmakologicznie, lub operacyjnie, lub przy pomocy procedur małoinwazyjnych. Czasem obrzęk błony śluzowej nosa powoduje zatkanie ujść zatok i bóle w rzucie zatok, które są bólami związanymi z podciśnieniem w zatokach, a nie ze zmianami zapalnymi.
masz zdrowe zatoki. Szukaj dalej