Czy wycinać guzy na skórze przy czerniaku?

6 odpowiedzi
Witam Choruję na czerniaka, usadowił się na prawym boku. Pierwsze cięcie brodawki było w 2014r. I było czysto przez rok. Potem nastąpiła mutacja genu Braff i dostałem chemię w tabletkach. Niestety po 8 miesiacach odstąpiono od leków z powodu wysokiej kreatyniny. Jestem 4 m-ce bez lecxenia a guzy na skórze robią się coraz większe. Pytam czy można umowic się do chirurga i wyciąć te guzy. Lekarz chemioterapeuta nie poleca, ale nie ma żadnej alternatywy.
Witam,
proszę zgłosić się do Centrum Onkologii w Warszawie - posiadają największe doświadczenie oraz możliwości leczenia w takiej sytuacji.
Pozdrawiam,
Anna Zub-Pokrowiecka

Dzień dobry,
Przerzuty w skórze w czerniaku usuwa się jedynie wprzypadku ich niewielkiej liczby, najczęściej do 10, możliwe jest ich niszczenie miejscowe specjalnymi igłami wbijanymi w zmiany i falami radiowymi-RF, metoda eksperymentalna ale czasami skuteczna.

życzę wytrwałości w walce z chorobą

Dr med. Grzegorz Szczęśniak
Proponuję kontakt z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich i Kości w Warszawie pod kierunkiem prof. Piotra Rutkowskiego- ekspertem w leczeniu czerniaków - w tym też tych zaawansowanych. Jeśli guzy są duże i trudno je opanować niektórzy polecają elektroterapię.
Witam, za mało informacji żeby udzielić pomocnej odpowiedzi... Konsultacja u chirurga nie zaszkodzi, ale musi to być chirurg onkologiczny. Generalnie raczej nie wycina się takich zmian. Pozdrawiam.
Witam,
istnieją metody leczenia w takiej sytuacji. Polecam ośrodek prof. Piotra Rutkowskiego w Centrum Onkologii w Warszawie.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Niestety. Jeżeli lekarz włączył immunoterapię w tabletkach, to prawdopodobnie nie widział możliwości leczenia chirurgicznego. Aby udzielić porady medycznej, musiałabym zbadać pacjenta i przeanalizować dokumentację medyczną.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz