Czy wizyta u psychiatry jest konieczna?

6 odpowiedzi
Dobry wieczór. Od jakiegoś czasu zastanawiam się czy zaleca się wizytę u specjalisty w moim przypadku. Wątpliwości mam, ponieważ wydaje mi się, że jest to po prostu brak wiary w siebie i potrzebna jest mi odpowiednia motywacja. Jestem zwykłym chłopakiem (20 lat), gdyby spytać moich znajomych czy coś mi dolega, nie byliby w stanie czegokolwiek odpowiedzieć. Jednak mój problem polega na tym, że od dłuższego czasu brakuje mi chęci do życia. Budząc się rano myślę, że znowu muszę jakoś sobie w życiu poradzić. Odnoszę wrażenie, że nic mi się nie udaje, że w moim życiu ciągle spotykają mnie różne przykrości, natomiast tych szczęśliwych momentów wcale nie ma. Czuję się samotny i chociaż mam wielu znajomych to brakuje mi w nich wsparcia. Pojawiały się u mnie również myśli samobójcze. Czy m.in. z wyżej wymienionych przyczyn powinienem umówić się na wizytę u psychiatry, czy może zwykłe spotkanie z jakimś psychologiem wystarczy? Dodam, że nigdy nie byłem u żadnego lekarza, któremu zwierzałbym się ze swoich problemów stąd też. Z góry dziękuję za odpowiedź. XYZ
Witam,

opisane przez Pana objawy spadku energii i motywacji do działania oraz anhedonia (ograniczenie zdolności do odczuwania przyjemności) są składnikami zespołu depresyjnego- możliwe, że na podłożu nerwicowym i poczucia osamotnienia. Występowanie myśli samobójczych jest bezwzględnym wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej, dokładnej diagnostyki i zaproponowania najlepszego sposobu leczenia. Możliwym jest, że najlepszym sposobem na usunięcie objawów będzie psychoterapia (nie każdy psycholog jest psychoterapeutą).

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet, specjalista psychiatra, psychoterapeuta gabinetspectrum.pl

Drogi Panie! Opisane objawy mogą wskazywać na depresję. Czy tak należy je traktować może zdecydować lekarz psychiatra po badaniu. Psychoterapia prawdopodobnie tez będzie wskazana. Proponuję nie zwlekać z wizytą. Psychiatra nie stygmatyzuje bardziej niż zaburzenia codziennego funkcjonowania wynikając z trudnych przeżyć. A o takich Pan pisze. Lepiej jest gdy człowiek bardziej się boi swych przeżyć niż psychiatry.
Dzień dobry! Wydaje mi się że wstępnie powinien Pan udać się do psychiatry który wykluczyć depresję zagrażające życiu. Potem psychoterapia może dać spektakularne efekty.pozdrawiam Piotr Znamirowski
Witam, opisuje Pan niepokojące objawy, które Pan odczuwa dotyczące obniżonego nastroju. Zachęcam do szybkiej konsultacji z lekarzem psychiatrą, który oceni Pana stan psychiczny w bezpośredniej rozmowie i kontakcie. Od wyniku tej rozmowy będzie zależało dalsze postępowanie terapeutyczne.
Wydaje mi się, że za nim pójdzie Pan do psychiatry, warto zajrzeć do dobrego psychologa. Powodzenia :)
Dobry wieczór. Na podstawie podanych przez Pana informacji można na początek zalecić konsultacje u psychologa w celu szczegółowego określenia Pana problemów. Dopiero po okresie konsultacyjnym, psycholog ustali, czy pomoc psychologiczna jest potrzebna (i w jakiej formie) oraz zaleci ew. wizytę u psychiatry.