Czy witamina D3 może być szkodliwa?

3 odpowiedzi
Pani Doktor, ostatnie badania naukowe mówią, że wit D3 należny stosować tylko z wit K2, która jest transporterem wapnia do kości i usuwa je z tkanek miękkich. Stosowanie, natomiast większych dawek wit D może doprowadzać do zwapnienia tętnic, powstawania blaszki miażdżycowej itd. Czy mogłaby Pani to skomentować? Pozdrawiam i przy okazji dziękuje za ostatnia wizytę. Wprowadziłem na portalu pozytywna rekomendacje Pani usług, które są na najwyższym poziomie.
Witam,
Dopiero dziś zobaczyłam Pana pytanie. Dziękuję za rekomendację :) Tak wit D3 powinniśmy przyjmować z K2 ( NK7) w Polsce na ją f. Solgar i Swanson. Pozdrawiam

Niedobory witaminy D są powszechne w populacji a rekomendacje wyraźnie mówią o konieczności zwiększenia suplementacji szczególnie u wcześniaków, osób otyłych i starszych. Nie należy się obawiać szkodliwego działania wit.D w dawkach zalecanych. Ma ona korzystne działanie nie tylko na układ kostny ale również zapobiega chorobom serca, infekcjom, a nawet nowotworom.
Pozdrawiam.
dziękuję za pytanie, wszystkie leki podawane niepotrzebnie lub w nadmiernych dawkach mogą być niebezpieczne. Wit D3 również do nich należy i trzeba by było nie czytać ulotek i brać co najmniej 4krotną dawkę bez przerwy aby wystąpiły takie objawy. Opalajmy się! polubmy rozumnie słoneczko. Nasze położenie geograficzne nam na długo słoneczka nie funduje. Ale można jeść więcej morskich ryb, jajek na pewno tym można podwyższyć wit.D w organiżmie. Zaś reklamy mogą niekiedy zaszkodzić bo są chorzy którzy nie mogą przyjmować wit.D , i są chorzy którzy biorą leki, które albo podwyższają lub obniżają poziom wit.D w organiżmie. Nie jestem za nabywaniem suplementów jeśli nie wiem, czy potrzebuję witaminy czy inne substancje w formie kropli czy tabletek. W przypadku wątpliwości lepiej zapytać lekarza i traktować wit.D3 jako lekarstwo stosowane u dzieci, dorosłych i seniorów w przypadku braku możliwości stosowania jej w sposób naturalny.

Fatty fish
Beef liver
Egg yolks
Fortified milk and orange juice
Fortified cereals
Infant formula