Czy wezly chlonne powiekszone moga tak szybko zniknac lekarz podejrzewa nowotwor chloniak a tu nagle ich nie ma

5 odpowiedzi
Witam Zrobiono TK klatki piersiowej z powodu zatoru plucnego w lutym 2017r.i jest napisanewezly srodpiersia nie powiekszone a w lutym byly duzo powiekszone i byl zator plucny ale dalej w przedniej zatoce przeponowo-zebrowej przyosierdziowo po stronie prawej tluszczak rozbudowany na podlozu przepukliny Morgagniego.Co to oznacza?czy to cos powaznego i czy ma to zwiazek z tymi wezlami srodpiersia co byly i nagle zniknely Bardzo prosze o odpowiedz z gory serdecznie dziekuje
pytanie do pulmonologa - internisty a najlepiej do lekarza kierującego na badanie

Przepuklina Morgagniego nie ma związku z węzłami śródpiersia, chyba że bardzo znacznie utrudnia przepływ chłonki. Jak każda przepuklina ,wynika z nieszczelności powięzi i przedostawaniu się narządów, w tym wypadku jamy brzusznej do klatki piersiowej. Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby.
Dzień dobry. NIestety opis w Pana/Pani pytaniu nie jest precyzyjny, ale jeżeli węzły chłonne w śródpiersiu były powiększone (badanie podczas zatorowości płucnej), a następnie w badaniu kontrolnym uległy zmniejszeniu (normalizacji) to najczęściej świadczy to o tzw węzłach odczynowych tj powiększających się przejściowo w różnych schorzeniach i normalizujących po ustąpieniu zmian. Tłuszczak z obecnością przepukliny przeponowej nie nie powoduje powiększenia węzłów chłonnych i najczęściej wymaga okresowej obserwacji.
Oba opisane przez Panią/Pana badania TK (jedno z zatorowością płucną i powiększonymi węzłami chłonnymi, a drugie - węzły chłonne niepowiększone) są datowane na luty. Tego samego roku? Trochę mało precyzyjne te opisy. Do odpowiedzi na pytanie o węzły chłonne śródpiersia potrzebowałbym dokładnych opisów i dat obu badań. Tłuszczak na podłożu przepukliny Morganiego wynika z przesunięcia się przez otwór w przeponie części tłuszczu otaczającego jelita z jamy brzusznej do klatki piersiowej i nie jest powodem do niepokoju oraz raczej nie ma związku z węzłami śródpiersia.
Powiększone węzły chłonne mogą mieć związek z opisywana chorobą (ale nie jest napisane kiedy były stwierdzone i kiedy zniknęły). To jednak wymaga dalszej kontroli. Przepuklina i tłuszczak też nie wymagają dalszych interwencji, ale trzeba mieć pewność co co charakteru opisywanych zmian.