Czy w/w objawy mogą sugerować SLA lub SM ?

3 odpowiedzi
Witam. Wynik badania neurologicznego: dyskretny dystalny niedowład kończyn górnych- zachowany ruch przeciw oporowi jednak w niepełnym zakresie większości grup mięśniowych, globalnie słabo wyrażone odruchy. Nieco gorsza sprawność kończyn dolnych z przewagą po stronie prawej-zachowany ruch przeciw oporowi jednak w niepełnym zakresie, wygórowane odruchy kolanowe, zniesione odruchy podeszwowe, śladowo zaznaczone odruchy skokowe -obustronnie.
RM głowy (OUN) bez kontrastu: kilka ognisk podwyższonego sygnału w obszarach T2 zależnych oraz flair w istocie białej półkul mózgu najpewniej o charakterze naczyniopochodnym.
RM dyskopatia C5-C6-C7 z uciskiem na korzenie nerwowe i worek oponowy .Bóle i drętwienia rąk mimo przeprowadzonych operacji zespołu cieśni nadgarstka obu dłoni. Uszkodzenie nerwu łokciowego lewego na poziomie łokcia . Utrata zręczności rąk. Zaburzenia chodu-stopy skierowane do środka tzw. chód gołębi . Kilkanaście lat temu epizod kilkudniowego niewidzenia na lewe oko .
O czym mogą świadczyć te dolegliwości ?
Lekarz rozpoznanie stawia na podstawie znajomości objawów występujących u pacjenta oraz wyniku badania pacjenta.
Bardzo ważny jest wywiad chorobowy; charakterystyka objawów; kolejność występowania, lokalizacja, charakter, czas trwania, czynniki prowokujące, objawy towarzyszące itp itd…
Ważny jest wiek pacjenta, inne choroby, przebyte choroby, przyjmowane leki itd.

Rozpoznanie SM stawia się na podstawie zmian w badaniu MRI, objawów klinicznych oraz badania pacjenta. Rozpoznanie to ma ściśle ustalone kryteria. Nigdy nie można postawić rozpoznania SM na podstawie samego rezonansu.
W MRI zmiany demielinizacyjne ( jest to określenie rodzaju zmian a nie choroby) by świadczyły o SM muszą też spełniać określone kryteria tj rozsiania w czasie i/lub przestrzeni.
SLA również ma ściśle określone kryteria rozpoznania a podstawowym badaniem dodatkowym jest EMG/ENG.

Wskazana dalsza diagnostyka: przewodnictwo w nerwach ruchowych i czuciowych kończyn górnych i dolnych oraz badanie mięśni na 3 poziomach (kończyna górna, dolna i mięśnie przykręgowe). Przemijający epizod zaniewidzenia na lewe oko również wymaga badan naczyniowych (tętniczych) oraz wykonania badania wzrokowych potencjałów wywołanych. Oczywiście wskazana jest również diagnostyka w kierunku zaburzeń hormonalnych i immunologicznych. Myślę,że taka rozległą diagnostykę należy wykonać w warunkach szpitalnych na oddziale neurologii. Z pwoażaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Ważna interpretacja kliniczna , badanie, ocena historii , wyników, badań, ogólnego stanu zdrowia ...
Konieczna pełna konsultacja;
Warto omówić z Neurologiem
Pozdrawiam i zapraszam