CZy w dystrofii rogówki należy ograniczać aktywność fizyczną ?

6 odpowiedzi
Dzień Dobry. 11 letni syn ma podejrzenie dystrofii rogówki, zauważyłam ból oka w tym po wysiłku fizycznym skakanie, jazda wyczynowa na hulajnodze a także po basenie czy to może wpływać na bolesność oka ? Ciśnienie oka jest w normie dodatkowo ma podejrzenie Dystrofii Mięśniowej Beckera (utajona postać). Iwona Siudak
oświadczenie zawodowe nabyłem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Warszawie, w szpitalu Praskim oraz Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego w Warszawieoświadczenie zawodowe nabyłem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Warszawie, w szpitalu Praskim oraz Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego w Warszawieoświadczenie zawodowe nabyłem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Warszawie, w szpitalu Praskim oraz Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego w Warszawieoświadczenie zawodowe nabyłem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Warszawie, w szpitalu Praskim oraz Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego w Warszawieoświadczenie zawodowe nabyłem w Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Warszawie, w szpitalu Praskim oraz Katedrze i Klinice Chorób Wewnętrznych i Nadciśnienia Tętniczego w Warszawie

Witam. Jestem lekarzem weterynarii więc nie pomogę w rozwiązaniu Pani problemu.
Pozdrawiam.
Anna Derela
Witam ślicznie !
Pytanie przez pomyłkę zostało skierowane do mnie czyli lekarza weterynarii :)) Dziękuję i miłego dnia !
Dzień dobry, niestety wszystkie typy dystrofii rogówki, które uszkadzają nablonek rogówki są potencjalnie bolesne. Diagnostyka wymaga specjalistycznych badań, które można wykonać w Poradni Okulistyczne OSK w Katowicach.
Z poważaniem, Wojciech Mańkowski
Witam! W przypadku dystrofii rogówki moze dochodzić do nawrotowych samoistnych erozji (uszkodzeń nabłonka) rogówki, które są bardzo bolesne, nie są one jednak związane z wysiłkiem fizycznym. W diagnostyce dystrofii wykorzystuje sie mikroskopię konfokalna (confoscan); ból oczu po wysiłku fizycznym moze być związany ze wzrostem ciśnienia wewnatrzgalkowego w tzw. Zespole rozproszonego barwnika, charakterystyczny jest tez objaw "kół tęczowych" przy patrzeniu na światło np. Lampe/żarówkę. Zespół ten występuje u młodych mężczyzn z krótkowzrocznością . Najlepiej byłoby ocenić oczy okulistyczne podczas takiego bólu.
Witam
Sam wysilek fizyczny nie jest przeciwskazany przy dystrofii, nalezy tylko unikac zbyt intensywnych cwiczen w ktorych pracuje przepona.
Nie wskazana jest tez ekspozycja na promieniowanie UV oraz bezposredni kontakt oka z woda z basenow.
Pozrawiam