Czy w drugiej dobie po zastrzyku z kwasu hialuronowego w kolano przy uszkodzoną chrząstkę i łąkotkę
1
odpowiedzi
Czy w drugiej dobie po zastrzyku z kwasu hialuronowego w kolano przy uszkodzoną chrząstkę i łąkotkę moze być gorzej niz przed zastrzykiem?
Nie ma obrzęku, goraczki ani bólu spoczynkowego. To jest moj kolejny zastrzyk i nie pamietam jak było ostatnio
Nie ma obrzęku, goraczki ani bólu spoczynkowego. To jest moj kolejny zastrzyk i nie pamietam jak było ostatnio
Tak, to całkowicie normalna reakcja, która zdarza się u wielu pacjentów.
W drugiej dobie po podaniu kwasu hialuronowego (wiskosuplementacji) może wystąpić tzw. przejściowe zaostrzenie dolegliwości. Oto dlaczego tak się dzieje:
1. Zjawisko "rozpierania": Kwas hialuronowy to gęsta substancja. Podanie go do stawu z uszkodzoną chrząstką i łąkotką okresowo zwiększa ciśnienie wewnątrzstawowe, co może powodować dyskomfort przy ruchu.
2. Reakcja maziówki: Błona maziowa potrzebuje czasu (zazwyczaj 48-72h), aby "zaakceptować" preparat i zacząć go metabolizować.
3. Mechaniczne podrażnienie: Sama igła, mimo braku obrzęku, narusza strukturę stawu, co przy aktywnym uszkodzeniu łąkotki może być przejściowo odczuwalne jako pogorszenie.
Kiedy się nie martwić?
Skoro nie ma gorączki, obrzęku ani bólu spoczynkowego, proces prawdopodobnie przebiega prawidłowo. Stan kolana zazwyczaj stabilizuje się i poprawia w ciągu 3-5 dni po zabiegu.
Rekomendacja: Proszę oszczędzać nogę przez najbliższe 24-48 godzin, unikać długiego chodzenia i schodzenia ze schodów. Można stosować chłodne okłady (cold-pack) przez 10-15 minut.
W drugiej dobie po podaniu kwasu hialuronowego (wiskosuplementacji) może wystąpić tzw. przejściowe zaostrzenie dolegliwości. Oto dlaczego tak się dzieje:
1. Zjawisko "rozpierania": Kwas hialuronowy to gęsta substancja. Podanie go do stawu z uszkodzoną chrząstką i łąkotką okresowo zwiększa ciśnienie wewnątrzstawowe, co może powodować dyskomfort przy ruchu.
2. Reakcja maziówki: Błona maziowa potrzebuje czasu (zazwyczaj 48-72h), aby "zaakceptować" preparat i zacząć go metabolizować.
3. Mechaniczne podrażnienie: Sama igła, mimo braku obrzęku, narusza strukturę stawu, co przy aktywnym uszkodzeniu łąkotki może być przejściowo odczuwalne jako pogorszenie.
Kiedy się nie martwić?
Skoro nie ma gorączki, obrzęku ani bólu spoczynkowego, proces prawdopodobnie przebiega prawidłowo. Stan kolana zazwyczaj stabilizuje się i poprawia w ciągu 3-5 dni po zabiegu.
Rekomendacja: Proszę oszczędzać nogę przez najbliższe 24-48 godzin, unikać długiego chodzenia i schodzenia ze schodów. Można stosować chłodne okłady (cold-pack) przez 10-15 minut.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Podobne pytania
- Dzień dobry. Od tygodnia nasilony bol przy chodzeniu duza opuchlizna stopy. rtg nic nie wykazalo a usg minimalne pęknięcie 3 kości srodstopia oraz obrzek skory wewnetrznej czy to oznacza zlamanie bez przemieszczenia czy nie poniewaz nie wiem czy udac sie do ortopedy czy noga powinna byc w ortezie…
- Dzień dobry w listopadzie został mi przepisany escipram 10 mg od psychiatry przez pierwsze 3 tygodnie miałem mocne napady paniki. W 4 tygodniu stopniowo ustąpiło nie mialem napadów lękowych przez dwa tygodnie ale dalej byl nie pokój wieczorami na początku lutego mialem konsultacje z psychiatra…
- Witam, od kilku lat borykam się z alergią (ciągle zatkany nos - szczególnie wieczorem, kichanie i łzawienie z oczu), korzystałem z leków Clatexo, Allegra i po jednym dniu stosowania leku miałem po kilku godzinach lekkie boleści brzucha i na następny dzień krew w kale. Są to na pewno działania…
- Dlaczego po 3dawce antybiotyku bol zatok nie ustępuje?
- Czy ganglion 1,5 cm kwalifikuje się do operacji? Aspiracja wykonana, nawrót po kilku miesiącach.
- Dzień dobry. Rok temu przeszłam zabieg wycięcia chirurgicznego pseudo polipa na granicy anodermy i śluzówki odbytu. Lekarz powiedział że mam tam cieniutka skórę i mikro szczelinka się zrobiła która przy twardszym stolcu lub biegunce będzie pękać. Czy da się taka szczelinę wyleczyć bez operacji…
- Witam czy jak stosuje lek epiduo forte mogę umówić się na zabieg laserem mam tracik pospolity
- Witam,jeżeli jednego dnia jestem szczęśliwa, sprzątam gotuję pomagam innym,a drugiego zycie nie ma sensu ,funkcjonuje tylko dlatego ze mam dzieci,moge mieć chorobę psychiczną?
- Dzień dobry! Mam wątpliwości, gdy chodzi o szczepienia. Od wielu lat, każdego roku szczepię się przeciw grypie, od kilku lat także przeciw Covid-19. Gorzej jest z tym drugim. Kiedy po raz pierwszy przyjąłem szczepionkę Covid-19 miałem różne objawy: ból głowy, mięśni, dreszcze, osłabienie,…
- Dzień dobry mam pytanie przyjmuje tabletki Zoely jestem na 3 blistrze 4 tabletka żółta a dalej nie mam krwi z odstawienia tabletki były przyjmowane o tej samej godzinie i regularnie mimo wszystko boli mnie podbrzusze i piersi co to może znsczyc? Nie było szansy na zajście w ciążę więc to wykluczamy
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Masz podobny problem? Ci specjaliści mogą Ci pomóc:
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.