Czy usunięcie macicy jest niezbędne?

7 odpowiedzi
Mam 50 lat. Od lipca 2016r. do dnia dzisiejszego krwawię. Wykonano mi histeroskopię. Dnia 13.10.2016r. otrzymałam wynik histopatologiczny z pobranego wycinku i okazuje się, że mam rozpoznanie Hyperplasia simplex endometrii. Przy odbiorze wyniku lekarz w szpitalu powiedział, że mam usunąć macicę, ponieważ wynik nie jest dobry i wskazuje na późniejsze problemy, jeżeli jej nie usunę. Czy to jest jedyne wyjście, czy może można to w jakiś sposób leczyć. Nie wiem czy jestem gotowa na usunięcie macicy, chciałabym jeszcze poszukać innego wyjścia.
Myśle ze u pani dobry rozwiązania do założenia wkładki hormonalnie

Witam!
W Pani przypadku są możliwe wyjścia alternatywne , ale wymaga to wizyty w gabinecie i ustalenie wspólnie strategii postępowania
pozdrawiam
Jacek Domarańczyk
Jest ,założenie wkładki hormonalnej,która spoeoduje ,żed endometrium nie będzie się odnawiać.
Ten typ leczenia zastosowałem ok 4 tyg temu u 60 letniej pacjentki,która co 3-4 miesiące miała diagnostyczną i zarówno leczniczą abrazje
Efekt-jest dobrze,nie ma wzrostu endometrium i krwawień.
Po przeanalizowaniu zapraszam na wizytę,w celu dokładniejszych informacji
Wrocław lub Oleśnica
Pozdrawiam
W tym przypadku inną metodą leczenia jest terapia hormonalna w celu zablokowania wzrostu endometrium. Jeśli Pani nie chce ,nie trzeba usuwać macicy. Bardziej szczegółowych informacji mogę udzielić telefonicznie. Portal zabrania podawania numeru telefonu ale bez problemu znajdzie go Pani w internecie, wystarczy wpisać Wajda Krosno.
Wszystko zależy od tego czy jest to przerost prosty czy złozony na wyniku histopatologicznym powinno byc napisane simplex czy complex.Jesli complex konieczne jest wycięcie macicy, w przypadku simplex można zastosować leczenie hormonalne.Chociaz wiek 50 lat -raczej wycięcie macicy bym sugerowała .
Przerost prosty endometrium nosi cechy najniższego zagrożenia onkologicznego. W grę wchodzi leczenie progestagenami - hormony II fazy cyklu , doustnie, domięśniowo, w postaci implantu bądź miejscowo - wkładka wewnątrzmaciczna z hormonami/ dobry sposób w połączeniu - jeżeli trzeba z estrogenami przezskórnymi - do łagodzenia objawów klimakterycznych/
Usunięcie macicy w tym przypadku jest dość radykalnym ale też stosowanym w praktyce leczeniem. Ryzyko przejścia w raka jest ok.2-3% ( pod warunkiem że nie ma atypii !!!)
Rozrost endometrium wymaga leczenia hormonalnego doustnie lub jeszcze lepiej wewnątrzmacicznie ( wkładka z hormonem Mirena, Jaydess). BD