Czy udać się do psychiatry?

5 odpowiedzi
Byłam już kiedyś u psychologa, jednak efekt był słaby.Zawsze byłam nerwowa i wszystkim się stresowałam, ale ostatnio wszystko wróciło. Lęki, depresja, płacz,samookalecznie się. Miałam dużo przykrych rzeczy w dzieciństwie plus niska samoocena, utrata bliskich, ciągłe obwinianie się za wszystko, aspołeczność. Czy psychoterapia pomoże, czy lepiej udać się do psychiatry? Nie chcę brać leków, tego się boję.. Mam dopiero 20 lat.
Witam, by udać się na psychoterapię potrzebne będzie skierowanie od lekarza psychiatry, jednak myślę, że korzystne byłoby by najpierw udała się Pani do psychiatry, który może zaproponować lek, ale decyzja ostateczna co do przyjmowania leku czy podjęcia terapii zawsze należy do Pani. Pozdrawiam

Dzień dobry. Diagnostykę problemów psychicznych powinno zacząć się od kontaktu z psychiatrą i postawienia właściwej diagnozy. Lekarz pokieruje Panią dalej zgodnie z jego najlepszą wiedzą medyczną oraz Pani preferencją. Leki mają za zadanie pomóc pacjentowi, nigdy ich nie przepisuję ich jeżeli uważam, że nie przyniesie to pacjentowi korzyści. Pozdrawiam!
Zachęcam do konsultacji z psychiatrą, który będzie mógł zdiagnozować Pani stan, dobrać ewentualnie leki, które ustabilizują nastrój. Rozumiem Pani obawy dotyczące leków, jednak po rzetelnej informacji od psychiatry to Pani podejmuje decyzję o ich zażywaniu bądź nie. Jednocześnie Pani problemy mają zdecydowanie głębsze źródło i tutaj zdecydowanie zalecałabym psychoterapię. Bez niej problemy mogą wracać. To bardzo ważne, żeby w bezpiecznej atmosferze z psychoterapeutą posprawdzać źródła tych problemów, poznać siebie i swoje mechanizmy, zacząć wprowadzać zmiany. Do tego potrzebny jest drugi człowiek (specjalista). Powodzenia!
Może więc psychoterapia ???
Często połączenie sił obu specjalistów daje najlepsze rezultaty.