Czy tomografia głowy u 8 miesiecznego dziecka jest szkodliwa jesli chodzi o promieniowanie? Wiem ze

1 odpowiedzi
Czy tomografia głowy u 8 miesiecznego dziecka jest szkodliwa jesli chodzi o promieniowanie? Wiem ze czasem wazniejsze jest co wnosi badanie ale chodzi mi i sam fakt. Tomografia zlecona przy za szybko zrosniętych kosciach czsszki dziecka i uwypukleniem wzdłuż czoła
Dzień dobry,

w decyzji o zastosowaniu badania z użyciem promieniowania jonizującego kluczowy jest bilans pomiędzy znaczeniem prawidłowej, dokładnej diagnozy, a ryzykiem związanym z badaniem. W przypadku przedwcześnie zarastających szwów czaszkowych najdokładniejszą metodą diagnostyczną jest badanie TK i w mojej opinii korzyść z dokładnej diagnozy będzie przeważać nad potencjalnymi zagrożeniami związanymi z ekspozycją na promieniowanie. Dodatkowo pracownie wykonujące badania tak małych dzieci bardzo zwracają uwagę na to żeby użyć możliwie najmniejszej dawki.
Mam nadzieję że pomogłem.

Z wyrazami szacunku, Mateusz Wiatr