Czy to zapalenie kości ogonowej?

3 odpowiedzi
Szukam pomocy u dobrego ortopedy lub chirurga ogólnego.Mój problem polega na tym, że nie mogę siedzieć i wstać, odczuwam wtedy straszny ból w okolicy kości ogonowej. Posiadam wynik z MR, opiszę w skrócie wynik: na zdjęciach w płaszczyznach strzałkowych widoczne są zmiany zapalne w kości ogonowej na długość ok 1,7 cm w miejscu jej kątowego zgięcia. Na zdjęciu w płaszczyznach poprzecznych w sekwencji wielofazowej po podaniu kontrastu atlasa do przodu od kości ogonowej po stronie prawej widoczna jest owalna struktura tkankowa o wymiarach 2,8 cm i grubości do około 1 cm reagująca na podanie środka kontrastującego wzmocnieniem intensywności sygnału. W okolicy pętli jelita – esicy widoczna jest niewielka ilość płynu. Radiologicznie obraz może odpowiadać zmianom zapalnym kości ogonowej i naciekowi zapalnemu sąsiadujących tkanek miękkich przestrzeni zaotrzewnowej tej okolicy. Zrobiłam również USG samej kości ogonowej wynik ; w badaniu od strony grzbietowej stwierdzono odczyn zapalny tkanek miękkich okolicy kości ogonowej z cechami wzmożonego ukrwienia. W badaniu przez pęcherzowym stwierdzono hipoechogenny obszar wielkości 23x20x19 mm rzutujący na tylną ścianę odbytnicy. Dodam, że robioną miałam kolonoskopie i wynik jest dobry nic nie stwierdzono tylko żylaki odbytu. Wyniki krwi CRP, ob są w normie tylko tyle, że mam cały czas stan podgorączkowy. Byłam już u 3 ortopedów i nikt nic nie stwierdzono. Odsyłanie na onkologie, z onkologi do ortopedy lub chirurga… dodam, że nie upadłam ani nie zbiłam tej okolicy. Ból utrzymuje się już 3 m-c.
Szanowna Pani, przedstawiony przez Panią obraz kliniczny nie jest jednoznaczny. Nie można się wypowiedzieć na temat etiologii stanu zapalnego. Wyniki badań skonsultowałbym z dobrym radiologiem zajmującym się tkanką kostną. Pozdrawiam.

Dzień dobry. ból kości ogonowej czyli kokcygodynia zdarza się dość często, jednak rzadko opisywane są zmiany zapalne. Przy samej kokcygodynii często wykonujemy iniekcje z leku przeciwzapalnego, jednak w takich zmianach raczej byłbym ostrożny z zastrzykami. W ostateczności kość można usunąć operacyjnie.
Witam serdecznie, Specjalizuję się w leczeniu tego typu dolegliwości. Ból może pochodzić z napiętych mięśni dna miednicy przyczepiających się do kości ogonowej. Należy to sprawdzić w badaniu palpacyjnym przez odbyt. Jeśli hipoteza się potwierdzi ( a prawdopodobnie tak ponieważ objawy są charakterystyczne dla zespołu napięciowegdo dna miednicy) to można zastosować odpowiednią terapię. Zapraszam na wizytę siagnostyczną