Czy to rwa kulszowa?

4 odpowiedzi
MR kręgosłupa - lędźwiowy bez kontrastu. Badanie kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego wykonano w sekwencjach tse w obrazach T1 T2 zależnych bez podania środka kontrastowego. Skany wykonano w płaszczyznach osiowych strzałkowych i czołowych. Dystalny odcinek rdzenia kręgowego izointensywny prawidłowej grubości. Lewo wypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego o charakterze utrwalonym. Zniesienie lordozy lędźwiowej. Obniżenie przestrzeni miedzykręgowych L1-L2 L2-L3 (zwłaszcza po stronie prawej) oraz L5-S1. Wtórne zwężenie otworów miedzykręgowych .Niewielki kręgozmyk L1:L2. Trzon L1 jest przemieszczony ku przodowi o 4 mm względem trzonu L2. Przepuklina krążka L2-L3 zwęża kanał nerwu i uciska korzeń nerwu rdzeniowego po stronie prawej. Przepuklina krążka L3-L4 zwęża kanał nerwu i uciska korzeń nerwu rdzeniowego po stronie lewej. Niewielka przepuklina krążka L4-L5 obustronnie zwęża kanały nerwów (silniej po stronie lewej) i uciska korzeń nerwu rdzeniowego po stronie lewej. Niemal całkowite zniesienie przestrzeni L5-S1. Ciasnota kanałów nerwowych na ww. poziomie. Zmiany zwyrodnieniowe obrazowanych kręgów. Zwiększony kąt krzyżowy. Do tego dochodzi reumatoidalne zapalenie stawów okres drugi faza druga. Bardzo proszę o informację czy w tej sytuacji da się to wyleczyć w jakiś inny sposób czy raczej tylko operacyjnie. Objawom towarzyszy ból który utrudnia zbyt długie chodzenie czy też stanie oraz siedzenie. Pacjentka w wieku 64 lat.
Dzień dobry, zmiany w badaniu wg opisu rzeczywiście są duże i mogą być przyczyną dolegliwości bólowych. Jednak czy należy operować czy rehabilitować to zależy od wyniku badania neurologicznego ( czy nie ma objawów tzw. ubytkowych?), dokładnej oceny neurologicznej zdjęć, reakcji na wcześniejsze leczenie rehabilitacyjne i farmakologiczne oraz czasu trwania objawów-wszystkie te elementy należy ocenić podczas wizyty lekarskiej. Zawsze jednak kiedy wystąpi niedowład kończyn czy zaburzenia zwieraczy to należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Rwa kulszowa jest pojęciem klinicznym. Jeżeli zmiany w obrębie kręgosłupa uciskają nerw kulszowy i ból promieniuje wzdłuż przebiegu nerwu do stopy ( pośladek, tylna powierzchnia uda podudzia stopa) to takie objawy nazywamy rwą kulszową.
Decyzję dotyczącą możliwości leczenia operacyjnego może podjąć neurochirurg lub ortopeda zajmujący się leczeniem schorzeń kręgosłupa.
Ponieważ występuje stenoza kanału kręgowego można pomyśleć o wykonaniu blokady zewnątzoponowej, bądź w zależności od objawów klinicznych blokadę lub termolezję PRF korzeni nerwowych.
Ważne jest też odpowiednie leczenie farmakologiczne. Ze względu na ucisk korzeni nerwowych w leczeniu należy zastosować działające przeciwbólowo leki przeciwdepresyjne lub przeciwpadaczkowe.
Proponuję konsultację neurologiczną gdyż obrazu MRI się nie leczy. Niezbędna jest rozmowa i badanie pacjenta. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz
Witam. "Rwa kulszowa" nie jest chorobą i tego się nie leczy. Jest to określenie objawu bólowego towarzyszącego wielu schorzeniom kręgosłupa, których wspólnym objawem może być ból wzdłuż przebiegu nerwu kulszowego. Opis MR świadczy o zaawansowanych zmianach kostno-stawowych. Czy jest możliwe leczenie można określić po zbadaniu Chorego (leczy się człowieka - a nie wyniki badań). Wyleczyć się tak czy inaczej nie da. Schorzenia kręgosłupa należą do tzw chorób przewlekłych których leczenie polega na ograniczeniu występowania objawów. Wyczerpująco na postawione pytania można odpowiedzieć na wizycie lekarskiej gdzie jest możliwość rozmowy z Chorą, badania Chorej i odniesienia się względem poprzednich do badań dodatkowych RTG czy MR. Pozdrawiam.