Czy to przewlekłe zapalenie trzustki?

2 odpowiedzi
Kilka lat temu miałam OST kamień zablokował mi dojście do trzustki, miałam zabieg papilotami. To było 5 lat temu. Od pół roku odczuwał bóle w lewym boku promieniujące do pleców, jest to ucisk jakby ktoś trzymał mnie mocno za rękę – czasami boli jeden punkt między zebrami z tyłu pleców czasami premiuje od brzucha dl pleców albo odwrotnie. Badania morfologiczne amylaza lipaza ob i próby wątrobowe robię co 3 miesiące i te ostatnie sprzed tygodnia są modelowe markery CEA i Ca 19-9 też w żaden sposób nie odbiegają od normy. Badanie USG przez doktora Sadownika pod kątem trzustki i też wyszły modelowo. Diagnozy internistów to może płuca może kręgosłup może żołądek albo jak to nie płuca to skserują mnie do neurologa. Ja się boje, że to może być przewlekłe zapalenie trzustki albo coś gorszego. Proszę o informacje co mogę zrobić… Pozdrawiam Dagmara.
Pani Dagmaro, tak jak pisałem, warto jest przejrzeć jeszcze raz badania-być może wykonać endosonografię lub inne badania- badanie elastazy w stolcu. To pomoże w kwestii diagnstyki różnicowej przewlekłego zapalenia trzustki

Moje uszanowanie.
Opisywane przez Panią dolegliwości mogą mieć bardzo różne przyczyny i bez szczegółowego badania nie mogę jednoznacznie zalecić dalszego postępowania. Diagnostyka różnicowa powinna przede wszystkim wykluczyć zmiany o charakterze nowotworowym. Badania markerów takich jak CEA i Ca 19-9 są niespecyficzne i nie mogą być podstawą wykluczenia chorób nowotworowych. W zależności od wieku, czynników zwiększających ryzyko wystąpienia nowotworów (wywiad rodzinny, nałogi itp.) i badania klinicznego należy rozważyć diagnostykę chorób płuc (rozedma, nowotwór itp.), przewodu pokarmowego (choroby jelita grubego, żołądka, trzustki), chorób limfoproliferacyjnych oraz chorób układu kostnoszkieletowego i nerwowego. Wywiad kamicy przewodowej powikłanej OZT jest sugestywny i jest to kierunek diagnostyczny, który powinien być rozszerzony. Nie wiem czy miała Pani wykonaną cholecystektomi w ramach leczenia kamicy przewodowej - jeżeli nie to taki zabieg należy rozważyć po rozszerzeniu diagnostyki.
W celu zaplanowania diagnostyki i leczenia konieczne jest badanie kliniczne.
Z wyrazami szacunku
Andrzej Berman